přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. září 2006, 22:00

Poslední závod oštěpařské legendy

Jan Železný se dnes na stadionu v Mladé Boleslavi, kde před třiceti lety začínal, rozloučil se závodní kariérou i českými fanoušky.

Zhluboka se nadechl, popadl oštěp a vydal se na začátek rozběžiště do sektoru, kde takřka před třiceti lety začínal. Naposledy v kariéře si Jan Železný roztleskal publikum, přivřel oči a rozběhl se. Oštěp trefil, letěl daleko. Rozhodčí naměřili 82,19 metru. Takový byl poslední hod kariéry legendárního oštěpaře. Na domácí půdě. Na místě, kde udělal první "oštěpařské krůčky". Zbývající plánovaný start v japonské Jokohamě se totiž rozhodl zrušit, pobolívá ho Achillova šlacha, ale hlavní důvod byl symbolický: "V Mladé Boleslavi jsem začínal, takže jsem tady chtěl také skončit," prohlásil po závodě.

Nejdelší hod předvedl Železný při úplně posledním, čtvrtém pokusu, před tím dvakrát atakoval 82 metrů (81,92 a 81,99).  Co mu proletělo hlavou, když se chystal k poslednímu pokusu? "Abych to nepokazil a hodil dál než v předtím," pravil. Ani trochu nostalgie necítil? "Ne, ta se dostaví až pak," řekl.

V předvečer závodu udělal to samé, co před třiceti lety. Byl u rodičů, dal si večeři a probíral se proprietami, které mu maminka schraňuje po celou dobu jeho kariéry. Když uviděl akreditaci z roku 1987, trochu to na něj dolehlo. "Tam jsem vypadal hodně mladě, uvědomil jsem si, že už jsem trochu zestárnul," usmíval se. Ráno zašel domů, vzal po snídani tašku a stejně jako ve svých deseti letech se vydal na stadion. Jen přišel jinou branou, tu tehdejší při rekonstrukci zrušili. "Včera to na mě dopadlo, dneska už to bylo dobré," popisoval oštěpař své pocity před svým prvním závodem na zdejším stadionu v kariéře.

Rozloučit se s ním přišly legendy tuzemské atletiky, soutěžili i mladí talentovaní závodníci. Nechyběla ani Barbora Špotáková, která se blýskla hodem dlouhým 65,03 metru. V doplňkových disciplínách závodili v Boleslavi například tuzemská koulařská jednička Petr Stehlík. Do výšky skákal Svatoslav Ton, naopak vítěz Světového poháru Tomáš Janků a olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle odpočívali, ale Železného pozdravit přišli. Překážky běžel i Stanislav Sajdok. Ve čtyřiceti letech předal trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa pomyslnou štafetu i zkušenosti mimo jiné i dvanáctiletému Janu Kubešovi, synovi bývalého slavného koulaře. Ten hodil oštěpem 39,60 metru. "Talenti musí jít za svým cílem. Jsou tady někteří šikovní a mají šanci si v budoucnosti sáhnout na medaili. Bára (Špotáková) je vynikající, medaile bude vozit hodně často," prohlásil Železný.

Po závodu se dočkal ovací asi osmi stovek diváků. Dostal mimo jiné veliký dort ve tvaru stadionu s vyznačenou oštěpařskou výsečí ze svíček či za každou sezonu jednu třílitrovou láhev speciální edice vína se zvláštní etiketou. 

Na Železného se přišla podívat v den svých 84. narozenin i olympijská vítězka Dana Zátopková. A to i přesto, že se zotavuje po zlomenině nohy. Na stadion přišla o berlích. "Viděla jsem ho poprvé v jeho dvanácti letech a už tehdy bylo jasné, že to je velký talent. Jen jsem se bála, aby nezůstal u házené," zavzpomínala s úsměvem vdova po české atletické legendě Emilu Zátopkovi. "A že házel dvacet let? To se dá, když trochu drží zdraví," dodala.

                                                                                 T. Alföldi, K. Farská