přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Poslední Weltklasse hostí světovou atletiku

Atletickou parádou bude dnešní mítink Zlaté ligy v Curychu. Startovat bude také Jan Železný.

Tradiční Weltklasse má totiž ve startovních listinách patnáct olympijských vítězů, čtrnáct mistrů světa a osmnáct kontinentálních evropských šampionů. České barvy budou zastupovat oštěpař Jan Železný a výškařka Barbora Laláková.

Mezi devíti atlety, kteří stále mají šanci alespoň na část z milionového pokladu, jsou i jamajský světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell a americký čtyřstovkař Jeremy Wariner, olympijský vítěz a mistr světa. "V roce, kdy není globální mistrovství, je Zlatá liga velkou motivací," uvedl Wariner.

Powell, Wariner, čtyřstovkařka Sanya Richardsová a vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová vyhráli všechny tři dosavadní mítinky Zlaté ligy, na podíl z poloviny jackpotu mají šanci ještě i vytrvalec Kenenisa Bekele, dálkař Irving Saladino, oštěpař Andreas Thorkildsen, překážkářka Susanna Kallurová a výškařka Blanka Vlašičová, kteří vyhrál dvakrát.

Powell neprohrál osmnáct závodů v řadě, ale v Curychu bude mít velkého soupeře v čerstvém dvojnásobném mistru světa Francisi Obikwelu z Portugalska. Na startu bude Nigerijec Olusoji Fasuba, mistr světa z roku 2003 Kim Collins, Francouz Roland Pognon, Brit Shawn Crawford či halový mistr světa Leonard Scott z USA.

"Je tady špičková trať, doufám, že vyjde i počasí, takže pak bych mohl běžet velice rychle," řekl Powell o stadionu, který hostí Zlatou ligu naposledy. Železného soupeři budou jeho přemožitelé z Göteborgu Andreas Thorkildsen i Fin Tero Pitkämäki.


                                                                                                          ČTK