přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. srpna 2010, 13:53

Poslední srpnový víkend atletika neusíná

Dnes se uzavře první ročník Diamantové ligy, v neděli je na programu předposlední díl World Challenge. Po oba víkendové dny probíhá MČR do 22 let, a několik akcí v Německu a jeden mítink ve Slovinsku.

Měsíc od mistrovství Evropy si fandové atletiky stále mohou přijít na své. Už dnes večer budeme znát kompletní soupis vítězů trofejí za jednotlivé disciplíny úvodního ročníku Diamantové ligy. Van Dammeho memoriál v Bruselu odhalí druhou polovičku z dvaatřiceti majitelů „diamantu“ a tučné prémie 40 tisíc amerických dolarů.

Jediným českým zástupcem v hlavním programu je Petr Frydrych, který sice disciplínu vyhrát nemůže, neboť oštěpu jednoznačně vládne Nor Thorkildsen, svěřenec Jana Železného však bude bojovat o celkovou třetí příčku. Libor Žilka se představí v „Poháru Evropské unie“, v jednom ze třech běhů na stovce, v případě úspěchu pak ještě ve finále.


V Bruselu se rozhodne se o letošní poslední čtvrtině majitelů této trofeje

8 rozhodnutých, o 8 se ještě hraje
Před Bruselem nastala symetrická situace, osm atletů už má (pokud dnes nastoupí k závodu) jistotu prvenství v disciplíně – čtyři ženy i muži, stejný počet diamantů je naopak ještě ve hře. Velkým lákadlem bude nepochybně stovka s Tysonem Gayem, půlka s čerstvým světovým rekordmanem Davidem Rudishou, a souboj překážkářek Jonesové a Lopes-Schliepové, jež také usilují o diamantovou trofej.

Dalšími duelanty jsou v trojskoku Savigneová a Rypakovová, na patnáctistovce Kiprop a Choge a na pětce Ejiguová a Cheruiyotová. Nejpočetnější pole adeptek na vítězství v celkovém hodnocení je na ženské půlce, kde teoreticky hraje sedm běžkyň, vše navíc opepřuje start kontroverzní Caster Semenyové. Rozhodovat se bude také v trojskoku s favority Teddy Tamghem.
Startovní listina a časový pořad jsou zde.

Zítra startuje mistrovství republiky do 22 let v Břeclavi a pokračuje do neděle. Podrobnosti k šampionátu naleznete v této zprávě a také v rubrice Zaostřeno na.

V neděli zamíří v italském Rieti do finiše World Challenge, druhá úroveň mítinků IAAF pak vyvrcholí v úterý v chorvatském Záhřebu. Mítink v Rieti slibuje velmi kvalitní výkony, cestu si na něj našlo několik vítězů Diamantové ligy jako třeba Ivan Uchov, Kaliese Spencerová, Wallace Spearmon nebo David Oliver, nechybí mistři Evropy Taťana Firovová, Libor Charfreitag nebo Christophe Lemaitre a diváci se mohou těšit i na aktuální světové rekordmany Davida Rudishu a Anitu Wlodarczykovou. Českou stopu by měli zanechat překážkáři Petr Svoboda a Zuzana Hejnová.
Startovní listina je zde.

O něco menší podnik s o trochu hojnější českou účastí hostí slovinské hlavní město Lublaň. Zamíří sem trio z manažerské skupiny Top Athletics, oštěpařka Jarmila Klimešová, dálkař Roman Novotný a čtvrtkař překážkář Josef Prorok, ale také tyčkař Štěpán Janáček. Mezi hvězdy mítinku patří jedna ze soupeřek Klimešové Marija Abakumovová, trojskokanka Olha Saladuchaová a závodit bude i jamajská legenda, žijící již několik let ve Slovinsku Merlene Otteyová.
Základní informace jsou zde.

Vedle toho se koná několik specializovaných akcí u našich západních sousedů, kde registrujeme starty českých atletů. Výjimku tvoří dvoudenní výškařský mítink v Eberstadtu, který je ovšem třeba zmínit kvůli hlavním hvězdám, kterými jsou Rus Uchov a domácí Friedrichová. (Startovka zde.) V sobotu zamíří do Neubrandenburgu na sever Německa překážkářka Lucie Škrobáková, která se utká v netradičním duelu s Němkou Nytraovou. (Informace zde.) Vrhačské dny si naplánovali v duryňském Bad Köstritz nedaleko severozápadní české hranice, v neděli se tam objeví diskař Jan Marcell a oštěpař Vítězslav Veselý. (Startovka zde.) Tyčkařský mítink v Postupimi uvidí mj. Michala Balnera.

Michal Procházka

Vytisknout