přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2005, 17:44

Poslední šampionát pro mistryni světa

Bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková dávno ohlásila, že mistrovství světa v Helsinkách je jejím posledním vrcholným závodem v kariéře.

Nejzkušenější atletka výpravy je druhým českým reprezentantem, který vstoupí do bojů na 10. mistrovství světa, pět minut po koulaři Petru Stehlíkovi. "Je jedno, jestli se člověk představí jako první z týmu," krčí rameny čtyřiatřicetiletá závodnice, "ale je pravda, že to kolikrát nastartuje výkony ostatních."

V soutěži trojskokanek se objeví 27 závodnic, do nedělního finále projde dvanáct, nebo ty, které splní vypsaný limit 14.35 metru. "Kvalifikační limit je trochu nadsazený, podle mě to bude neskládané mezi 14.15 a 14.25 po centimetru," odhaduje Kašpárková hranici finálové dvanáctky. "Určitě chci skočit co nejvíc za 14 metrů," věří si.

Čas kvalifikačních bojů (10:05) české rekordmance však příliš nevyhovuje: "Pro mě je nevýhoda startovat ráno, radši bych závodila odpoledne nebo večer." Ze skutečnosti, že si atmosféru mistrovství světa coby atletka vychutná naposledy, si hlavu nedělá: "Beru to jako každý další velký šampionát. Přijela jsem na mistrovství světa jako v předešlých letech a chci předvést maximální výkon."

Nejzářivější úspěch bohaté kariéry Šárka Kašpárková zaznamenala v roce 1997, kdy se v Aténách stala mistryní světa. O rok dříve získala bronz na olympiádě v Atlantě. Olympijských her se zúčastnila čtyřikrát, na světovm šampionátu je po šesté. Z mistrovství Evropy 1998 v Budapešti přivezla stříbro, dvakrát (1997 a 199) skončila na bronzovém stupni na halových MS, dvě stříbra má ve sbírce také z mistrovství Evropy pod střechou.

 

Tomáš Klement

Vytisknout