Poslední den HMS dominovali běžci USA

neděle 16. března 2003
Celkem patnáct sad medailí bylo rozděleno závěrečný den halového MS v Birminghamu.
Hry Britského společenství připomínal finálový běh na 400 metrů mužů. Vedle domácích Cainese a Baulche a Američana Washingtona ve finále startovali také Australan Batman a Irové McKee a McCarthy. O zlato si to podle očekávání rozdali Tyree Washington a obhájce titulu Daniel Caines. V nejlepším světovém výkonu roku 45,34 se z vítězství radoval americký čtvrtkař, na Cainese, který si vytvořil osobní rekord 45,43, zbyla stříbrná medaile. Třetí místo obsadil další Brit Jamie Baulch, když musel odolávat náporu Paula McKeeho, jehož udolal ve shodném čase 45,99. Irský závodník tímto časem překonal vlastní národní rekord ze včerejšího semifinále.

Čtvrtka žen se stala kořistí Rusky Natalije Nazarovové, která zvítězila časem 50,83. V národním rekordu 51,11 doběhla na druhém místě Christine Amertiová z Baham a pokořila tak Němku Grit Breuerovou o dvě setiny.

Na dvojnásobné trati mužů putuje zlatá medaile trochu překvapivě do USA. David Krummenacker obstaral porážku největšího favorita Wilsona Kipketera z Dánska. Krummenacker zvítězil v osobním rekordu 1:45,69 a Kipketera za sebou nechal o osmnáct setin.

Očekávaný vyrovnaný souboj hned tří favoritek na 800 metrů žen vyhrála obhájkyně titulu Maria Mutolaová z Mozambiku. Bylo to její páté vítězství na halovém MS při šesté účasti. Jedinou přemožitelkou Mutolaové na světovém šampionátu v hale nadále zůstává Ludmila Formanová, která Mozambičance vzala zlato před čtyřmi lety v Maebashi. Tehdy česká běžkyně vytvořila dodnes platný rekord šampionátu 1:56,90. Birminghamský vítězný čas Mutolaové byl o více než dvě vteřiny horší. Stříbrnou pozici v Birminghamu obsadila Rakušanka Grafová a bronz patří Španělce Martínezové. Ta senzačně odsunula velkou favoritku Jolandu Čeplakovou až na čtvrtou příčku.

Zlatou sbírku Spojených států amerických v individuálních běžeckých disciplínách na 9. halovém MS završila Regina Jacobsová. Čtyřicetiletá mílařka vyhrála 1500 m v nejlepším výkonu letošní sezony 4:01,67. Na druhé pozici skončila domácí Kelly Holmesová (4:02,66) a třetí příčku obsadila Ruska Jekatěrina Rozenbergová za 4:02,80.