Poslední den EYOT z pohledu Čechů: dva postupy na olympiádu a národní rekord

neděle 23. května 2010
Václav Sedlák obsadil v evropské kvalifikaci pro mládežnickou olympiádu druhé místo na 110 m př., jeho překážkářská kolegyně Jana Sotáková byla třetí. Oba si tak vybojovali právo startovat v Singapuru.

Sedlák mohl souběžně slavit ještě jeden úspěch,  jeho  čas 13.75 je totiž vzhledem k regulérním větrným podmínkám(vítr + 0.4 m/s) novým národním rekordem dorostenecké kategorie. Svěřenec Tomáše Dvořáka vylepšil sedm let starý zápis Lukáše Patery o devět setin.  Ve finále evropské kvalifikace nestačil spolu s Francouzem Nicolasem Boromem, s nímž měl shodný čas i umístění, pouze na vítězného Brita Themba Luhanu, který byl o šest setin rychlejší.

Sotákovou posunul na srpnovou premiéru mládežnické olympiády čas 13.72 v dvoumetrovém protivětru. Rychleji běžely pouze Ruska Jekatěrina Bleskinová (13.34)  a Švýcarka Noemi  Zbarenová (13.56).

Těsně bohužel unikl Singapur Ondřeji Honkovi, který po výkonu 440 cm obsadil desátou příčku, přičemž na olympiádu se nominovalo devět závodníků.  Sedmý byl Zdeněk Stromšík, který na dvoustovce zaběhl 21.86 (+1.2) a 11. místo obsadil na kilometru Tomáš Vystrk ve shodném čase 2:30:14 jako 10. závodník.