Portlandské vrcholy

úterý 22. března 2016
Na šestnáctém halovém mistrovství světa v americkém Portlandu bylo opravdu na co se dívat. V průběhu šampionátu padly dva rekordy mistrovství, jedenáct výkonů roku, sedm kontinentálních rekordů a atleti předvedli řadu strhujících soubojů. Přinášíme vám to nejzajímavější, co se v hale Convention Center událo.

Hned první den mistrovství byly překonány dva rekordy šampionátu. Úvodní finálový večer patřil výhradně tyčkařům. V závodě mužů zvítězil dle očekávání francouzský favorit Renaud Lavillenie, který dokázal vylepšit dosavadní rekord šampionátu Australana Stevena Hookera na 602 centimetrů. Následně se pokoušel i o pokoření vlastního světového rekordu, avšak neúspěšně. Přesto se jednalo o nejkvalitnější mužský výkon mistrovství.

Rekord HMS zdolala výkonem 490 centimetrů i Američanka Jennifer Suhrová, získala tak titul halové mistryně světa a vrátila týden starou porážku své krajance Sandi Morrisové, která ji před HMS právě v této hale připravila o titul národní šampionky. Finále tyčkařek bylo tím nejkvalitnějším v historii halových světových šampionátů.

Nesmírně zajímavé bylo finále dálkařek. Američanka Britney Reesová totiž dokázala dolétnout až na 722 centimetrů, což je druhý nejlepší halový dálkařský výkon od roku 2000. Dále skočila pouze právě Reesová při svém triumfu na HMS v Istanbulu, kde zvládla ještě o jeden centimetr více. Vynikající výkon předvedla i stříbrná Srbka Ivana Španovičová. Ta dokázala vylepšit národní rekord své země na 707 centimetrů. Totéž se podařilo i bronzové Britce Lorraine Ugenové, která skočila 693 centimetrů.

Jen pět setin za světovým rekordem Američana Maurice Greena z roku 2001, který má hodnotu 6.39, zaostal Jamajčan Asafa Powell. Karibský sprinter dokázal dokonce dvakrát zopakovat čas 6.44. To se mu podařilo jak v rozběhu, tak i v semifinále. Z mistrovského titulu se však nakonec radoval mladičký Američan Trayvon Brommel ve skvělém osobním rekordu 6.47.

Suverénní představení předvedl v kouli mužů Novozélanďan Tom Walsh. V průběhu finále postupně zlepšoval hodnotu národního rekordu a zároveň i nejlepšího letošního světového výkonu, až na hodnotu 21.78. Walsh si zapsal velice kvalitní sérii, když se v závodě dostal hned třikrát přes 21.60.

Jen jediná žena se dostala v kouli žen přes dvacet metrů. Až v poslední sérii se to podařilo Američance Michelle Carterové, když poslala své náčiní do vzdálenosti 20.21 a vylepšila si tak osobní rekord i nejlepší světový výkon sezóny.

Manželský double získali ve vícebojích Eatonovi. Kanaďanka Brianne Thiesen-Eatonová ovládla závod pětibojařek v nejlepším letošním světovém výkonu 4881 bodů. Jen nedaleko za ní zaostala Ukrajinka Anastasia Mochňuková v novém osobním rekordu 4847 bodů. Druhý den s přehledem obhájil svůj mistrovský titul v sedmiboji i Ashton Eaton. I on se posunul do čela letošních světových tabulek se součtem 6470 bodů.

Bohaté zkušenosti s halovými závody zúročil při své zlaté obhajobě český čtvrtkař Pavel Maslák, který se ve finále vyvezl za rychlým Grenaďanem Taplinem a doběhl si pro další titul mistra světa na 400 metrů v čase 45.44. Na stejně trati žen zvítězila v novém kontinentálním rekordu 51.45 Oluwakemi Adekoyová z Bahrajnu.

V běžeckých disciplínách se neočekávaly žádné útoky na rekordní časy, ovšem k vidění byly strhující souboje i jedinečná běžecká představení. Jedno z nich ukázala na trojce žen Etiopanka Genzebe Dibabaová. V očekávaném souboji generací se zkušenou krajankou Meseret Defarovou jasně dominovala. Cílem proběhla vítězně v čase 8:47.43 a vyhrála největším rozdílem v historii HMS na této trati.

Naopak historicky nejmenší rozdíl rozhodoval o mistrovském titulu v závodě na 1500 metrů mužů. Zde své prvenství v posledních metrech uhájil Američan Matt Centrowitz, když porazil časem 3:44.22 o pouhých osm setin mohutně finišujícího Jakuba Holušu. Ocenění jistě zaslouží i vítěz půlky mužů Američan Boris Berian, který dokázal zvítězit stylem start-cíl v kvalitním čase 1:45.83.

Očekávání naplnilo i poslední individuální finále. Tím byla šedesátka překážek mužů. Zde se nakonec radoval v nejlepším světovém výkonu roku 7.41 Jamajčan Omar McLeod, který si poradil se svými francouzskými soky Pascalem Martinotem-Lagardem a Dimitri Bascouem.

O skvělou tečku za vydařeným šampionátem se postarali čtvrtkaři Spojených států, kteří při svém triumfu zaběhli druhý nejrychlejší čas historie HMS 3:02.45.

Petr Jelínek, foto: A. Gräf