přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Pořadatelem HME 2009 Praha nebo Istanbul

Česká republika dnes na zasedání Rady Evropské atletické asociace (EAA) v Lublani podala oficiální kandidaturu na uspořádání halového mistrovství Evropy v roce 2009 v Praze. Stejný krok učinila turecká strana se záměrem pořádat HME v Istanbulu.

Podání kandidatur bude uzavřeno o dnešní půlnoci, k České republice a Turecku se však s největší pravděpodobností již žádná federace nepřidá. Místem konání HME v případě přidělení šampionátu Praze bude Sazka Arena. „Věřím, že proti Istanbulu má Praha šanci uspět a že jsme schopni v Sazka Areně vytvořit podmínky, které EAA požaduje,“ vzkázal přímo z dějiště zasedání EAA místopředseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. „Věřím také, že město Praha může v souboji s Istanbulem prokázat schopnost uspořádat významnou mezinárodní sportovní událost, která se může stát jedním z prvních impulzů podporujících případnou kandidaturu Prahy na uspořádání olympijských her,“ poukázal Varhaník na souvislost s předpokládanou kandidaturou české metropole na uspořádání LOH v roce 2016 nebo 2020.

Istanbul pro uspořádání ME nabízí víceúčelovou halu, která bude v roce 2010 hostit světový šampionát v basketbalu. Aktuálně je stavba haly již dokončena, zbývá vybavit její vnitřek. Podle generálního sekretáře přípravného výboru HME 2009 Munira Yarase je úspěšná kandidatura jednou z možností, jak zachovat halu i pro atletiku. Mezinárodní basketbalová asociace FIBA vzhledem k pořádání mistrovství světa požaduje snížit základní rovinu a vytvořit halu s kapacitou 25000 diváků. „Za svou výhodu považujeme optimální viditelnost na dráhu pro diváky. Máme také silnou podporu města," prohlásil Yaras.  

Po uzavření podání kandidatur na HME 2009 Evropská atletická asociace kandidatury Prahy i Istanbulu prostuduje, zda obsahují všechny náležitosti včetně garančních dopisů. EAA poté ustaví hodnotící komisi, která navštíví a podrobně prozkoumá podmínky na uspořádání HME v obou kandidujících městech. Tato komise pak předloží zprávu pro Radu EAA, která na svém zasedání na podzim tohoto roku o pořadateli HME 2009 rozhodne. Před konečným verdiktem budou obě kandidující strany pozvány na prezentaci své kandidatury před Radou EAA.

Minulý víkend bylo Radou IAAF České republice přiděleno pořadatelství mistrovství světa mládeže do 17 let 2007, které bude za dva roky hostit Ostrava. V roce 2006 se v Malých Svatoňovicích uskuteční mistrovství Evropy v běhu do vrchu.

Tomáš Klement

Vytisknout