přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. května 2003, 12:27

Poprvé v historii PIM ženský titul do Afriky

Ženské závodnice reprezentující Keňu navázali na úspěch svých krajanů v závodě mužů Pražského mezinárodního maratonu.

Přemožitelku nenašla Anna Jelagatová-Kiborová, která se tak stala vůbec první africkou vítězkou devítileté historie pražského maratonu. Druhou příčku obsadila krajanka Jelagatové-Kiborové a největší favoritka závodu Alice Chelangatová a třetí skončila Abeba Tolaová z Etiopie.

Stupně vítězů v ženské kategorii tak byly obsazeny podle papírových předpokladů. Největším dosavadním úspěchem keňských i afrických vytrvalkyň v Pražském mezinárodním maratonu bylo druhé místo Jacqueline Kerotichové z roku 2001. Vítězství zatím patřilo výhradně závodnicím z Itálie či ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle nejlepších osobních výkonů na maratonské trati před pražským závodem byla pozdější vítězka Jelagatová-Kiborová "až" třetí z celkového startovního pole žen. Jejím cílem pro Pražský mezinárodní maraton však bylo dosažení času pod dvě a půl hodiny, tedy výrazné překonání osobního maxima.

Zhruba ve třetině trati se trojice závodnic, které se nakonec seřadily na stupních vítězů, rozpadla. Keňanky Jelagatová-Kiborová a Chelangatová setřásli svou etiopskou soupeřku Tolaovou a po taktickém běhu se podělily o dvě nejvyšší příčky. V tom jim značnou měrou pomohl jejich krajan Cheromei, který odpadl z vedoucí skupiny závodu mužů. V závěru trati dělal oběma nejlepším ženám 9. ročníku Pražského mezinárodního maratonu vodiče a udržoval až do konce ostré tempo.

Celkové výsledky závodu žen PIM 2003, 18. května Praha:
1. Jelagatová-Kiborová (Keňa) 2:31:10
2. Chelangatová (Keňa) 2:31:25
3. Tolaová (Et.) 2:37:20

Mistrovství ČR v maratonu žen 2003, 18. května Praha:
1. Ivana Martincová 2:50:40
2. Pavla Churáňová 2:53:50
3. Milena Procházková 3:02:20 

Tomáš Klement

Vytisknout