přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Polská svatba Štěpána Janáčka

Po šestileté známosti si vzal tyčkař pražské Dukly sprinterku Grazynu Prokopekovou. Svatba se uskutečnila minulou sobotu v polském městečku Milomlyn.

                         Foto: Archiv Štěpána Janáčka

V sobotu 29. září 2007 si v 10 hodin dopoledne řekli své ANO dlouholetí partneři Štěpán Janáček a Grazyna Prokopeková. Obřad i celá veselka byla v Polsku ve městě Milomlyn, asi třicet kilometrů od místa, kde se Grazyna narodila.

„Obřad jsme měli v kostele sv. Bartoloměje a celý den byl neuvěřitelně příjemný,“ říká novomanžel. „Polská svatba je úžasná záležitost.“ Kromě hostů ze strany nevěsty přijeli za tyčkařem jeho rodina a přátelé, mimo jiné atleti Stanislav Sajdok, Josef Karas a Svatoslav Ton. „Přijel i trenér Záhořák a přivezl deset litrů slivovice jako dar,“ vzpomíná se smíchem Janáček. „To bylo spíš pro Čechy, polská svatba se samozřejmě neobejde bez národního nápoje, tedy vodky.“

Svatební den začal podle polských zvyků požehnáním rodičů nevěsty. Následoval samotný obřad a přesun do hotelu, kde už byla nachystána veselka. „Přivítali nás chlebem a solí a dvěma kalíšky s vodkou, což bylo dobře. Pak totiž následoval tanec, sólo pro novomanžele,“ vypráví Janáček. „Už ani nepamatuji, kdy jsem před tím tančil naposledy. Ale myslím, že to dopadlo dobře.“ Dary novomanželům jsou v Polsku pojaty jako jakési „kočárkovné“. Kdo měl zájem vyzvat ženicha či nevěstu k tanci, musel zaplatit jakoukoliv finanční částku na kočárek. Tradicí je u našich sousedů také házení závojem a kravatou. „A nechyběly ani pravé české svatební koláčky, které napekla a přivezla maminka,“ libuje si ženich. „V Polsku se takové koláčky nepečou.“

Grazyna si doplnila příjmení a ve výsledkových listinách bude uváděna jako Prokopek-Janáček. Na svatební cestu se manželé nechystají, oba se připravují na olympijské hry 2008. „V neděli jedeme na soustředění do Tater. Bude to taková úvodní, rozpohybovací část přípravy. Měli bychom tam mít čas i jeden na druhého, takže to bude taková malá svatební cesta. Ta velká přijde až po olympiádě.“ Stejně tak je to s plánovaným dítětem. „Až po Pekingu. Olympiáda je pro nás tak velká motivace, že tohle musí ještě rok počkat. Ale samozřejmě věk už na dítě máme a mluvili jsme o něm,“ uzavírá Štěpán Janáček, čerstvý ženich a absolvent magisterského studia na FTVS.

David Klempíř

Vytisknout