Polovina diamantů je rozdána

sobota 3. září 2016
Švýcarský Curych hostil první finálovou část sedmého ročníku Diamantové ligy. Po čtvrtečním finále již známe polovinu vítězů. Mezi nimi je i náš oštěpař Jakub Vadlejch.

Muži

Celkový primát v nejkratším sprintu na 100 metrů získal Jamajčan Asafa Powell, který tak narušil tříletou nadvládu Američana Justina Gatlina a navázal na svůj triumf z roku 2011.

Na čtvrtce si s poměrně luxusním náskokem šestadvaceti bodů zajistil vítězství Američan LaShawn Merrit. Pro něj je to po letech 2013 a 2014 třetí diamant. Pavel Maslák posbíral čtyři diamantové body, za což mu patří sedmé místo.

V závodě na 5000 metrů se rozhodovalo o celkovém vítězi až v samotném finále, které vyznělo nejlépe pro Etiopana Hagose Gebrhiweta, který se tak mohl radovat ze svého premiérového triumfu v Diamantové lize.

Diamantovým primátem na čtvrtce překážek završil skvělou sezónu olympijský vítěz Kerron Clement ze Spojených států. I pro něj je to poprvé a navázal tak na své krajany Bershawna Jacksona a Michaela Tinsleyho.

Právě v oštěpu má svého vítěze i česká atletika. Stal se jím Jakub Vadlejch, když při finále v Curychu dostal před do té doby vedoucího Němce Thomase Röhlera a stal se čtvrtým českým atletem, který vyhrál Diamantovou ligu. Vítěz celkového pořadí z let 2012 a 2013 Vítězslav Veselý byl tentokrát pátý se ziskem osmi bodů.

Tyčkařský sektor zatím nezná v sedmileté historii Diamantové ligy jiného vítěze než Francouze Renauda Lavillenieho. Ten nedal nikomu šanci ani letos. Jan Kudlička se s osmi body dělí o pátou příčku s Brazilcem Da Silvou.

Poměrně jasného vládce mají diamantové závody i v trojskoku, kde opanoval celkové pořadí již popáté v řadě Američan Christian Taylor.

Skvělé formy v závěru sezóny využil novozélandský koulař Tom Walsh, když vyhrál poslední dva závody, stal se celkovým vítězem a narušil tak čtyřletou americkou hegemonii v této disciplíně.

Ženy

Nizozemská sprinterka Dafne Schippersová se stala první evropskou vítězkou Diamantové ligy na dvoustovce. V předešlých šesti ročnících se radovaly pětkrát Američanky a jednou Jamajčanka Shelly Ann Fraser-Pryceová.

Svou dominanci na osmistovce potvrdila Jihoafričanka Caster Semenyaová, která nastoupila v letošní Diamantové lize k pěti závodům a všechny vyhrála. Nebyla tak pochyb o tom, že ovládne i celkové pořadí.

Až v závěrečném okruhu curyšského závodu rozhodla o svém premiérovém vítězství v seriálu Diamantové ligy v běhu na 1500 metrů Britka Laura Muirová.

To stovka překážek měla jednoznačnou vládkyni a byla jí Američanka Kendra Harrisonová, který letos vyhrála šest závodů v rámci seriálu a ani jednou nenašla přemožitelku. Celkové pořadí ovládla naprosto suverénním způsobem a přerušila čtyřletou nadvládu své krajanky Dawn Harper-Nelsonové.

Napínavý souboj o celkovou vítězku stýplu rozhodl také až závod v Curychu, kde byla rychlejší devatenáctiletá Bahrajnka Ruth Jebetová, když porazila v přímém souboji o prvenství svou keňskou rivalku Hyvin Kiyengovou.

Své celkové vítězství z loňského roku obhájila ve výšce Španělka Ruth Beitiaová, která tak završila životní sezónu, když už předtím ovládla jak evropský šampionát, tak olympijské hry. Michaela Hrubá figuruje se šesti body na osmé pozici.

Srbská dálkařka Ivana Španovičová měla v celkovém pořadí dostatečný náskok již před curyšským finále, kde jen potvrdila svou pozici a získala svůj první diamant.

Rovných osmdesát bodů, to je letošní diamantový zisk diskařské suverénky Sandry Perkovičové z Chorvatska. Letos vyhrála v rámci seriálu sedm závodů a získala nejvíce bodů ze všech atletů. Pro ni je to již pátý triumf v řadě.