přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2003, 19:48

Poloviční úspěch Čechů v kvalifikaci výškařů

V sobotu v podvečer zažil Stade de France dramatický boj výškařů o finálovou účast.

V tradičně vyrovnané soutěži měla česká výprava dvojnásobné zastoupení. Nejmladší člen české výpravy Jaroslav Bába po překonání základu 215 cm jednou opravoval na 220 cm. Podle shodného scénáře probíhalo jeho počínání i na dvou následujících výškách, až přišel přímý boj o finálovou jistotu na hodnotě kvalifikačního limitu 229 cm. Lepšího výkonu Bába v této sezoně dosáhl už sedmkrát. Pařížskou kvalifikaci absolvoval osmnáctiletý výškař velmi koncentrovaně a přes laťku ve výšce 229 cm se přenesl hned napoprvé. "Akorát na 229 cm mi to vyšlo," vrací se Bába k poněkud rozpačitým pokusům na nižších výškách, "teď jsem úplně spokojený. Hodně se mi ulevilo," přiznává Bába, "myslel jsem, že by se mohlo postupovat už z 227, ale nikdo ani nenaznačil, že bychom soutěž ukončili," hovoří Bába o variantě, pro kterou se výškaři rozhodli na letošním halovém MS v Birminghamu. Stejný výkon jako český reprezentant na Stade de France předvedlo dalších sedm výškařů. Osmičku „limitářů“ pak ve finále doplní pět borců s výkonem 227 cm. "Kvalifikace pro mě byla asi těžší, než bude finále. Hodně to ze mě spadlo," uvedl osmnáctiletý talent, který je mnohými považován za černého koně soutěže. "Je škoda, že budu ve finále sám," lituje Bába kvalifikačního neúspěchu Tomáše Janků, „s Tomášem jsme se hecovali, mrzí mě, že mu to nevyšlo."

Čerstvý juniorský mistr Evropy v Paříži debutuje na světovém šampionátu, nejvýznamnější akci dosud zažil v britském Birminghamu, kde na halovém MS obsadil devátou příčku. Tam se na jeho výsledku do značné míry podepsala psychika, ani v Paříži ještě nebyl úplně klidný. "Měl jsem dnes velké nervy," přiznává. "Moc jsem nejedl. Nesnídal jsem a k obědu jsem měl jen rýžový salát, takže se těším, až se navečeřím."

V neděli mají výškaři den volna a jejich souboj o světové medaile vypukne v pondělí v 18,50 hodin. "Zítra už nic dělat nebudu, jenom se půjdu protáhnout," hovoří o svém nedělním programu Bába. "Budu se snažit koncentrovat se na finále," sdělil mladý výškař, který stojí těsně před dosavadním vrcholem své kariéry. "Myslím, že mám na to udělat ve finále kvalitní výkon," prohlásil Bába bez respektu, "fyzicky na to mám, jen abych se do toho trefil technicky."

Tomáš Janků procházel soutěží bez jediného klopýtnutí až do laťky ve výšce 227 cm. Po překonání 225 cm prvním pokusem už Janků následnou výšku nezdolal a brána světového finále se před ním uzavřela. V součtu obou kvalifikačních skupin se osmadvacetiletý borec dělí o celkové 15. místo s Bělorusem Lesničijem a Staufferem ze Švýcarska.

"Kdybych v sezoně skákal nějak extra, tak by mě to mrzelo víc. Ale tento výsledek je odrazem celé mojí sezony," přiznal Janků, který svůj poslední pokus v soutěži absolvoval pouze s jednou tretrou. "Poslední pokus na 227 jsem zkoušel bez tretry, občas se mi bez ní skáče líp. Prostě zkoušel jsem už všechno možný," vysvětluje osmadvacetiletý výškař. Se svým reprezentačním kolegou Jaroslavem Bábou Janků v Paříži sdílí společný pokoj, oba se před závodem vzájemně burcovali a přáli si úspěch. Finálovou soutěž za účasti Jaroslava Báby bude Tomáš Janků napjatě sledovat z tribuny Stade de France. "Myslím si, že Jarda na medaili má. Doufám, že ostatním pěkně zavaří. Na to, jak je mladej, tak ke svým soupeřům nemá žádný respekt," oceňuje na svém kamarádovi Janků a vrací se k Bábovým finálovým možnostem: "Předpokládám, že medaile bude někde na 232, ale myslím, že Jarda by byl schopen to skočit. Viděl jsem ho skákat na tréninku. Ve výšce jsou sice jenom tři pokusy, ale já myslím, že se do nich Jarda vejde."

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout