přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2003, 14:11

Pokus o zázrak trojskokance Kašpárkové nevyšel

Smutek a zklamání budou asi dva hlavní pojmy, které se vybaví trojskokance Šárce Kašpárkové při vzpomínce na 9. mistrovství světa v Paříži.

„Je mi smutno, mám teď slzy na krajíčku,“ potvrdila světová šampionka z roku 1997, „účasti v Paříži ale rozhodně nelituju. Věřila jsem, že když budu mít štěstí, mohlo by to vyjít. Ale nevyšlo to.“ V kvalifikačním závodě trojskokanek na Stade de France Kašpárková zaznamenala jediný platný pokus, a výkon 13,75 m ze druhé série na postup do finále zdaleka nestačil. Mezi elitní čtrnáctku prošla jako poslední Ukrajinka Hovorovová pokusem dlouhým 14,16 m, letošní maximum Kašpárkové má hodnotu 14,10 m. Česká reprezentantka v Paříži nečekala útok na nejvyšší příčky, ale doufala v účast ve finále.

Foto: F. Macák

„S úplnou špičkou jsem se srovnávat nechtěla, ta je letos hodně vysoko. Ale zase jsem zjistila, že ta nervozita před závodem tam stále ještě brnká a že se na závody stále těším,“ vyjádřila optimismus do dalších bojů své sportovní kariéry dvaatřicetiletá závodnice a dodala: „Myslím si, že když budu zdravá, bude to příští rok zase dobré.“ Po světovém šampionátu pro Kašpárkovou sezona nekončí, 7. září ji uvidí ostravské publikum při finále Česká spořitelna extraligy. Následně ji čeká odpočinek v lázních a poté zahájení přípravy směřované k olympijským hrám v Aténách. „Začnu zase naplno trénovat a zkusím se dobře připravit na olympiádu,“ říká odhodlaně Kašpárková, která je podle svých slov na 98 procent po aténských hrách ukončit aktivní činnost.

Maminka dvouleté Terezky se do kolotoče velkých závodů vrátila na počátku letošního roku. Jedenáct centimetrů ji chybělo ke splnění limitu pro halové MS v Birminghamu, to už ale věděla, že účast na letním vrcholu v Paříži jí neunikne. „Je to sice trošku rozptýlení od sportu,“ hovoří Kašpárková ke svým mateřským povinnostem, „ale Terezka už je teď veliká, v noci se nebudí, takže to pro mě rozhodně není žádná překážka.“ Šárka Kašpárková ale svou dcerku nehodlá kvůli své sportovní kariéře šidit: „V Paříži jsem vyzvídala, jak to řeší třeba Lebeděva, která má roční holčičku. Prý dá dítě k babičce a odjede na soustředění. To já rozhodně dělat nechci, snažím se být s Terezkou co nejvíc.“ Po skončení kariéry pomýšlí Kašpárková ještě na jednoho potomka, možná se pustí do studia další vysoké školy. „Vystudovala jsem pedagogickou fakultu pro první stupeň základní školy, a tak bych se asi moc nemohla věnovat trenéřině. Takže uvažuji o nějaké trenérské škole,“ plánuje Kašpárková.

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout