přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Pokus o světový rekord v Curychu Šahínovi nevyšel

Vrcholný atletický podnik Weltklasse v Curychu změny ve světových rekordních tabulkách nepřinesl, ale vynikající výkony a parádní atmosféra potvrdily kredit slavného mítinku.

Přes absenci českých závodníků na 76. ročníku Weltklasse čeština na stadionu Letzigrund v pátek večer slyšet byla. Z jižního křídla tribuny povzbuzovaly nejlepší atlety planety téměř tři desítky fanoušků, kteří do Curychu přicestovali s chebskou CA Brigateam.

Byli svědky také pokusu o světový rekord na 3000 m překážek, který se měl stát jedním z vrcholů mítinku. Mistr světa z Paříže Saif Saíd Šahín totiž ohlásil útok na světový rekord Brahima Boulamiho 7:55.28. Přes pomoc tří pacemakerů na Weltklasse tři roky starý výkon marockého běžce odolal. Šahín dosáhl výkonu 8:00.61 a z Curychu si tak odvezl "jen" prémii 7.500 eur za vítězství.    

Mexické vlny v hledišti Letzigrundu donesly k vítězství v posledním běžeckém závodě mužů Johna Kibowena. Keňský vytrvalec nenašel přemožitele na trati 5000 metrů, kterou urazil v čase 13:01.69. "Vyhrát v Curychu dvakrát v řadě je zvláštní pocit," svěřil se, "dnešní závod mi hodně posílil sebevědomí, ale souboj s Etiopany v Aténách nebude snadný."

Vyrovnaná bitva se strhla v soutěži tyčkařů. Kvalitní výkon 5.75 m stačil Němci Spiegelburgovi jen na sedmou pozici. Stejného výkonu dosáhli Australan Markov a Švéd Kristiansson, kteří se podělili o páté místo. Boj o medailové příčky se tak odehrával nad laťkou 5.80 m. Tu zdolalo trio Američanů Mack, Stevenson, Miles a Němec Lobinger. Prvně jmenovaný jako jediný dokázal přidat ještě 5 centimetrů a zvítězil výkonem 5.85 m. Timothy Mack se v samotném závěru večera pokoušel o překonání osm let starého rekordu stadionu ruského tyčkaře Tranděnkova 5.95. Nechal si nastavit o centimetr výš, ale třikrát neuspěl.

Solidní vizitku svým soupeřům pro olympijskou soutěž v Aténách poslal z Curychu oštěpař Breaux Greer. Americký reprezentant při neúčasti Jana Železného a Rusů Makarova a Ivanova zvítězil hodem dlouhým 86.52 m.

Kompletní výsledky mítinku Golden League v Curychu naleznete ZDE.   
   

Tomáš Klement

Vytisknout