přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. června 2010, 13:50

Pohyby ve světových tabulkách

O víkendu měla na programu řada zemí národní šampionáty. Top světové výkony byly k vidění v Des Moines v USA, popředím statistik se míchalo v Kingstonu, Port of Spain, a také Kuortane.

O nejrychlejší časy za poslední dva roky se postarali překážkáři na 110 i 400 metrů. David Oliver dokráčel na stodesítce za optimálních větrných podmínek (+1.7 m/s) k osobnímu rekordu 12.93. Na třetí a čtvrtou příčku tabulek se zařadili i další medailisté, Ryan Wilson za 13.17 a Ronnie Ash s 13.19. Výtečné časy lepší dosavadního maxima roku předvedli hned první dva čtvrtkaři překážkáři. Časem 47.32 se přiblížil Bershawn Jacskon na dvě setiny svému osobnímu rekordu, stříbrný, teprve jednadvacetiletý Johnny Dutch se díky 47.63 zařadil mezi dvacítku nejrychlejších v historii. Změna nastala i na čelních dvou místech hladké čtyřstovky, kde dosavadního lídra Warinera předstihli nejen Greg Nixon s 44.61, ale i LaJerald Betters s časem o desetinu slabším. A novou vládkyni statistik má také ženská čtvrtka v halové mistryni světa Debbie Dunnové se 49.64 (první pod 50 s).


David Oliver - foto: www.graf.cz

O další výkony roku se postaraly vertikální skokanky. Výškařka Chaunté Loweová potvrdila parádní formu kontinentálním rekordem 205 centimetrů. Ke zlatu v hlavní disciplíně přidala ještě stříbro v dálce, kde byla se 690 cm (+1.2 m/s) nad její síly jen aktuální mistryně světa Brittney Reeseová, které k 708 cm pomohl vítr nad povolené 2 m/s (3.2). Tyčkařka Jenn Suhrová, již známe zatím spíše pod rodným jménem Stuczynská, se přenesla přes 489 centimetrů. Na pět centimetrů se vlastnímu letošnímu výkonu roku přiblížil dálkař Dwight Phillips skokem 837 cm dlouhým. Výčet na téma sezónních maxim při mistrovství USA uzavřeme součtem 6735 bodů, jímž se prezentovala sedmibojařka Hyleas Fountainová.

Asafa Powell se v Kingstonu stal třetím sprinterem, který letos zaběhl oba krátké sprinty pod magické hranice 10 a 20 vteřin. Na jamajském šampionátu zvládl dvoustovku za 19.97 a patří mu třetí místo ve světových tabulkách za Boltem a Dixem, o setinu před Spearmonem. Ten běžel v Des Moines rychleji, k 19.77 mu však pomohl vítr 2.9 m/s. Jejich kolegyně z disciplíny, další Američanka Connie Mooreová se zařadila s 22.40 na třetí příčku statistik. Na mistrovství Trinidadu a Tobaga v Port of Spain se blýskla Kelly-Ann Baptisteová, která se sice patří časem 10.98 „až“ čtvrtá příčka, ovšem jen čtyři setiny za vedoucím výkonem Jeterové.

Nejen statisticky zajímavým byl prestižní – především oštěpařský – mítink ve finském Kourtane. V 54. souboji dlouhodobých rivalů mírně navýšil skóre ve svůj prospěch (28:26) Nor Andreas Thorkildsen, když hodil 88.10 metru, zatímco domácí favorit Tero Pitkämäki 86.92. Fin však předvedl své letošní maximum, stejně jako jeho krajan Teemu Wirkkala (86.53), čímž se zařadili na třetí a čtvrté místo za Petra Frydrycha a před Vítězslava Veselého. Ten v Kourtane rovněž závodil a předvedl nejlépe 79.82.
Výsledky z Kuortane
 

Michal Procházka

Vytisknout