přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. června 2009, 13:02

Pohár rozhlasu vyvrcholí již zítra

Soutěž 41. ročníku Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou se zakončí v úterý 9. 6. republikovým finále. Tradiční soutěž letos prochází významnými změnami.

Vše se odvíjí od postupu do republikového finále. Dosud soutěž v podstatě končila na krajské úrovni a družstva byla pozvána k „Setkání vítězů“, které bylo spíš formalitou, jak napovídá název. Letos se atleti a atletky sjedou do Houštky ve Staré Boleslavi, aby plnohodnotně bojovali o konečná umístění v letošním ročníku soutěže. Družstva, která zde budou soutěžit, musela projít okresními koly a vyhrát krajské finále.

Letos šestice, příští rok osm družstev
Postupový klíč byl dosti náročný – pouze 6 vítězných družstev v každé kategorii z krajských finále mělo zajištěnou účast ve finále. „Pro další ročník připravujeme změnu postupu, kromě šesti vítězů by ještě postupovala další dvě družstva s nejvyšším počtem bodů bez ohledu na pořadí na tzv. divokou kartu. Do změn, které provázely letošní ročník, jsme to nemohli zařadit a bohužel se stalo, že druhé družstvo v jednom kraji nepostupovalo, i když dosáhlo více bodů než vítězové ostatních krajů. To by se tedy nemělo příští rok stát,“ vysvětluje svazová trenérka mládeže Iveta Rudová.
Kromě pohárů pro vítězná družstva v jednotlivých kategoriích bude tradičně udělen pohár Marie Losové družstvu, které dosáhlo nejvíce bodů ze všech kategorií dohromady v krajských finále. Stejně tak bude ohodnocena nejlepší vesnická škola, která dosáhla nejvíce bodů ve všech kategorií v okresních kolech. Tato škola získá pohár Františka Tučka.

Finále bude opravdu finále
Tím, že se postupuje do finále, získala celá soutěž větší náboj. Zítra budou tedy atleti a atletky bojovat o medaile, poháry a diplomy. Připraveny jsou drobné dárky pro všechny účastníky. „Nezapomeneme ani na učitele, kteří přivezou závodníky. Právě jim patří velké poděkování, že dovedli své družstvo až do tohoto republikového finále. Účast ve finále znamená, že děti vedou k  atletice i v průběhu celého školního roku,“ říká Rudová.
Seznam postupujících družstev najdete zde.

Patrony dotřetice Baďurová a Janků
Družstva, která postoupila do finále, se sjedou téměř z celé republiky. „Velmi nás překvapil postup tří družstev z Karlovarského kraje. Zdá se, že školní atletika je v tomto malém kraji na dobré úrovni,“ chválí Rudová. Na finále budou přítomni i patroni soutěže – bývalý výškař Tomáš Janků a tyčkařka Kateřina Baďurová. Oba skvělí sportovci, Tomáš, vicemistr Evropy, a jeho partnerka Kateřina, vicemistryně světa, už svá jména poháru dávají třetím rokem. Děti budou mít možnost získat jejich podpisy, a při besedě se zeptat na vše, co je zajímá.

Derniéra "sportovek"
O den později 10. 6. 2009 budou v Třebíči bojovat o tituly družstva složená z atletů a atletek ze sportovních tříd. Finále v Třebíči bude poslední oficiální soutěží sportovních tříd. V současné době už fungují sportovní střediska, která nahradila sportovní třídy. Od školního roku 2009/10 se nebude u školních soutěží vyhlašovaných MŠMT, kam patří i Pohár rozhlasu, rozlišovat na sportovní a nesportovní školy. I zde jsou připravena pro nejlepší družstva poháry, medaile a diplomy. Všichni také obdrží drobné dárky od České spořitelny a ČAS.

red