přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2009, 18:32

Pohár rozhlasu se zcela promění

Soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií čekají v letošním a příštím roce zásadní změny, počínaje kvalifikačními koly a celorepublikovým finále konče.

Motivů k proměně byla řada. „Na celorepublikovém setkání vlastně o mnoho nešlo,“ říká k tomu svazová trenérka Iveta Rudová, která se podílela na proměně poháru. „V podstatě se zde hodnotily jen výkony jednotlivců, o družstvech již bylo rozhodnuto po krajských finále. Školy pak někdy na Setkání vítězů ani nepřijely. Chtěli jsme z něj proto udělat opravdové finále, navíc jsme zohlednili rozlišení sportovních a nesportovních škol, takže finále budou rovnou dvě,“ uvádí Rudová.
Tato dvě finále ale zůstanou pouze pro tento 41. ročník, finále sportovních tříd bude derniérou sportovních tříd jako takových. Od letošního roku totiž sportovní třídy přestaly oficiálně existovat, celý program se přeměnil na tzv. sportovní střediska. Poháru rozhlasu se tato změna dotkne v následujícím 42. ročníku, kdy bude soutěž probíhat pro všechny školy společně. „Takže v dalším roce nás opět čeká už pouze jedno „velké“ finále,“ dodává Rudová.


O poháry se bude bojovat až na "opravdovém" finále - ilustrační foto

„Dalším problémem bylo vytížení dětí na jaře,“ pokračuje Rudová. „Proto jsme okresní kola Poháru rozhlasu (od 42. ročníku) přesunuli na podzim. Zároveň jsme chtěli zachovat jeden z účelů této soutěže – „náborovost“ – a pokusit se získat zájemce o atletiku právě na podzim, kdy se nám také hlásí nejvíce dětí do atletických oddílů a klubů.“

Již nyní jsou známy termíny okresních, krajských kol a republikového finále pro rok 2009 a 2010:
41. ročník
 okresní (obvodní kola) do 22. 5. 2009
 krajská finále         2. 6. 2009
 republikové finále     9. 6. 2009 (Brandýs nad Labem)
42. ročník
 okresní kola   do 16. 10. 2009
 krajská finále     18. 5. 2010
 republikové finále      8. 6. 2010

Změna, kterou lze vyčíst z výše uvedených termínů, se týká krajských finále. Ta proběhnou po celé republice ve stejný den. Do republikového finále bude postupovat 6 nejlepších družstev z krajských finále s nejvyšším počtem bodů.
Další změna, kterou pocítí účastníci vesnických škol, je zrušení jejich samostatné kategorie. Budou závodit společně s městskými. Vedeny budou pouze statisticky dle výsledků po okresních kolech a nejlepší škola obdrží pohár.
„Věříme, že změny, které budou doprovázet další ročníky poháru rozhlasu, pozitivně ovlivní celou soutěž. Udrží se tradice atletiky na školách a pro pravidelný trénink získáme další zájemce,“ uzavírá Rudová.

Více k soutěži najdete také zde.

Michal Procházka

Vytisknout