Pohár Corny míří do Třince a Šumperka

úterý 11. října 2016
Na stadionu TJ Lokomotiva Břeclav proběhlo republikové finále 35. ročníku Corny středoškolského poháru. V chladném a deštivém počasí se radovali z triumfu chlapci z Třince a dívky ze Šumperka.

Poprvé v historii se mohli v soutěži chlapců těšit z prvenství gymnazisté z Třince, kteří posbírali 9364 bodů a finále jasně opanovali. Druhé místo obsadili atleti z Gymnázia ve Zlíně (8917) a bronzovou pozici vybojovalo Gymnázium Ústí nad Labem (8889). Mezi dívkami bylo obsazení na dvou prvních místech shodné s loňským rokem. Titul obhájily gymnazistky z Šumperka. Jejich bodový součet činil 8503 bodů. Druhé stříbro v řadě si pověsily na krk zástupkyně Gymnázia Trutnov (8467) a z bronzu se radovaly studentky z Gymnázia Příbram (8276).

Podmínky pro atlety rozhodně nebyly ideální. Přesto padaly zajímavé výkony. Na šedesátce byla nejrychlejší Pavlína Minářová z Gymnázia Ústí nad Orlicí. Stejná atletka následně vyhrála i v dálce, kde dolétla na 577 centimetrů. Mezi dálkaři byl nejlepší Matěj Ščerba z Gymnázia Ústí nad Labem. Jeho vítězný výkon měřil 664 centimetrů.

Těsně pod čtyři minuty stlačil svůj čas vítěz patnáctky Viktor Šinágl, jenž proběhl cílem za 3:59.05. Dívky měly na programu závod na 800 metrů, kde měla nejrychlejší závěr Adéla Sádlová z Gymnázia Trutnov (2:19:41). Kvalitní výkon předvedl i vítěz koulařského měření sil Michal Forejt, který poslal své náčiní na 16.67.

Mezi startujícími v Břeclavi byla i Lada Pejchalová, čtvrtá výškařka z letošního juniorského světového šampionátu v Bydhošti. Hlavní opora trutnovského gymnázia se představila ve výškařském i dálkařském sektoru a byla i členkou štafety, kde běžela dvousetmetrový úsek. Ve výšce jasně kralovala, když se přenesla přes laťku ve výšce 176 centimetrů. V dálce pak byla druhá, když její nejdelší pokus měřil 538 centimetrů. „Ve výšce jsem chtěla předvést lepší výkon, ale byla opravdu zima. V dálce mi zas příliš nevycházel rozběh, takže jsem trošku zklamaná,“ nechala se slyšet po závodě.

I tentokrát přijela středoškoláky podpořit trojnásobná olympijská medailistka a zároveň patronka Corny středoškolského poháru Barbora Špotáková, pro kterou to byl letos již jedenáctý patronát. „Počasí tentokrát opravdu nepřeje, ale mně se tady líbí vždy. Corny pohár má svou tradicí a já už tady jsem také takovou tradicí. Ani se mi nechce věřit, že jsem tu pojedenácté. Mám ráda tato setkání s mladými lidmi a s chutí zavzpomínám, jak jsem závodila v jejich věku. Kdyby mi v té době někdo řekl, že dosáhnu takových úspěchů, tak bych mu nevěřila, ale atletika je o tom, u ní vydržet a já věřím, že i ti, kteří v Břeclavi závodí, u tohoto krásného sportu vydrží. Ráda také zavzpomínám na soupeře a kamarády, které si pamatuji dodnes. Navíc je to týmová soutěž, což se mi také líbí. Jediné, co jim nezávidím, je počasí, které tady panuje, ale perou se s ním statečně,“ ocenila úsilí mladých atletů.