přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. září 2017, 14:09

Podzimní mítinky lákají na velká jména

Ač se nezadržitelně blíží konec atletické sezóny 2017 na dráze, stále mají příznivci královny sportu, možnost vidět elitní reprezentanty v akci. V tomto týdnu se konají na našem území hned dva mítinky, které jistě nabídnou atraktivní podívanou.

HESU mítink ve znamení netradičních soubojů

Na stadionu atletického oddílu SKP Kutná Hora se ve středu 13. září odehraje první ročník HESU mítinku, který pořádá dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová. Pozvánku do Kutné Hory přijalo hned několik elitních reprezentantů, kteří se navíc představí v netradičních soubojích.

Vrcholem mítinku by měl být závod na 200 metrů překážek, kde by se proti sobě měly utkat naše dvě historicky nejúspěšnější závodnice na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová. Pro obě atletky bude překážkový závod na této distanci zajímavým zpestřením konce sezóny. „Dvoustovku překážek poběžím snad po patnácti letech, takže to bude hodně zajímavé. Ráda bych útočila na letošní nejlepší světový výkon, který má hodnotu 25.79. Věřím, že formu na to mám, ale dvoustovka překážek je něco úplně jiného než čtvrtka. Uvidíme, jak se popasuji s mezerami mezi překážkami,“ nechala se slyšet Hejnová. Pro Denisu Rosolovou to bude dokonce premiéra na této distanci. „Jednou jsem sice již dvoustovku překážek běžela. Bylo to v roce 2014 na mítinku v Manchesteru, ale tam se celá trať běžela na rovince,“ uvedla Rosolová.

Jedním z lákadel je i netradiční souboj na krátkých překážkách, kde se proti sobě utkají Petr Svoboda a Helena Jiranová. Český rekordman poběží stodesítku překážek a proti němu zaklekne do bloku Helena Jiranová, která letos vybojovala sedmé místo na evropském šampionátu do 22 let v polské Bydhošti na stovce překážek. Každý samozřejmě poběží svou distanci a dá se očekávat, že doběh bude velice těsný. „Je to skvělý nápad, ze kterého jsem nadšen. Ještě jsem neslyšel o tom, že by někde takový závod proběhl a moc se těším. Myslím, že i pro diváky to bude atraktivní duel. Jsem rád, že poběžím proti tak kvalitní závodnici, jako je Helča a věřím, že mě vytáhne ke skvělému času. Chtěl bych ji porazit, ale vzhledem k její současné formě to bude hodně těžké. Budu ale jako vždy bojovat až do konce a třeba zaběhnu i pěkný čas,“ nechal se slyšet Svoboda. Jeho slova doplňuje Helena Jiranová. "Také se moc těším a myslím, že je to skvělý nápad. Bude mi ctí závodit s naším nejlepším překážkářem a snad se mi ho podaří trošku potrápit," řekla. 

V dálkařském sektoru bude zkušená matadorka této disciplíny Jana Korešová, která výkonem 636 centimetrů vede letošní české tabulky.

Kromě elitních disciplín bude na programu i veřejný závod na pět kilometrů. Pro starší žactvo jsou vypsány disciplíny 150 metrů a skok do dálky a na své si přijdou i nejmenší atleti, kteří prověří svou formu při trojboji přípravek, kde si zkusí sprint na 50 metrů, skok z místa a hod medicinbalem.

Hvězdné házení slaví jubileum

Po roční pauze, kterou zapříčinila rekonstrukce stadionu, se do Domažlic vrací Hvězdné házení na Chodsku. Letošní ročník bude výjimečný i tím, že je jubilejní, jelikož se bude konat podesáté a proběhne v pátek 15. září na Městském stadionu. Na startu bude kvalitní zahraniční i domácí konkurence.

Ozdobou by jistě měla být oštěpařská klání. V tom mužském se představí bronzový medailista s letošního světového šampionátu v Londýně Petr Frydrych, který je zároveň i tváří mítinku. Petr změří své síly se svým tréninkovým parťákem a dalším účastníkem mistrovství světa Jaroslavem Jílkem. V soutěži žen nebude chybět Nikola Ogrodníková, která si letos dokázala vylepšit osobní rekord na 62.24 a i ji jsme měli možnost vidět na vrcholu sezóny v britské metropoli. Zdatnou konkurentkou by jí měla být kubánská rodačka ve španělských barvách Nora Aida Biletová. Oštěpařka s osobním maximem 63.32.

Součástí domažlického mítinku bude i osmý ročník Memoriálu Jana Mazance na 400 metrů. Závod, který se koná na počest tragicky zesnulého úspěšného reprezentanta, slibuje zajímavou podívanou zejména v kategorii žen, kde bude startovat Britka Margaret Adeoyeová. Žena s osobním rekordem 51.93 a členka úspěšných britských štafet na 4x400 metrů se kterými vybojovala cenné kovy na světovém šampionátu v Moskvě 2013, halovém mistrovství světa v Sopotech 2014 a na mistrovství Evropy v témže roce.

Historické maximum mítinku (8:16.21) a možná i rekord stadionu (8:14.10) bude v ohrožení na trojce mužů a postarat by se o to měla dvojice rychlých Keňanů Joel Maina Mwangi a Kipkosgei Cherutich. Konkurovat se jim pokusí jeden z našich nejlepších běžců Jan Kreisinger. Na stejné distanci žen bude usilovat o pokoření rekordu mítinku Simona Vrzalová, která je tak další účastnicí světového šampionátu v Londýně, která se v Domažlicích představí. V závodech na 1000 metrů budou žhavými kandidáty na prvenství účastník ME do 22 let v Bydhošti Jan Friš a šestinásobná maďarská šampionka Zita Kácserová.

Na dvoustovce překážek se mohou diváci na Městském stadionu těšit na semifinalistku mistrovství světa v Londýně na 400 metrů překážek Denisu Rosolovou. Pro kterou to bude druhý start na této netradiční distanci během tří dnů. „Ráda bych ten závod přežila ve zdraví a věřím, že nás podrží i počasí. Vůbec nevím, co od sebe můžu čekat. Uvidíme, kolik mi zbyde sil po závodech v Kutné Hoře,“ uvedla. 

Petr Jelínek, foto: HESU, David Sekerák

Vytisknout