přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Poděbrady se chystají na velké závody

Každoroční chodecké závody v Poděbradech se budou již podruhé pořádat jako mítink Evropské atletické asociace (EAA).

V rámci závodního dne se bude bojovat o umístění v mistrovství České republiky a mezistátního utkání České republiky, Běloruska, Litvy, Švýcarska, Ukrajiny, Francie a Nizozemska. Kromě toho se výsledky českých chodců a chodkyň započítávají i do extraligových a ligových soutěží. Lázeňská kolonáda v Poděbradech se promění v závodní okruh již tuto sobotu 8. dubna.

Mistrovství České republiky v chůzi na 20 km mužů a žen
Startovní listina národního šampionátu obsahovala ve středu dopoledne 58 jmen. Favority jsou tři závodníci, jejichž výsledek se bude zároveň hodnotit v rámci mezistátního utkání. Jsou to zkušení chodci Miloš Holuša (USK Praha) a Jiří Malysa (VSK Univerzita Brno) a o generaci mladší Jiří Chaloupka (USK Praha). Obhajovat loňské zlato bude Holuša, který má na svém kontě již 14 medailí, z toho tři nejcennější. V roce 2005 zvítězil v Poděbradech časem 1:24:45. Letos již prokázal formu, když ve slovenských Dudincích zašel padesátikilometrovou trať za 3:59:32 a bude tak naši zemi reprezentovat v květnu na Světovém poháru ve španělské La Coruni a v srpnu na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu. Také Jiří Malysa a Jiří Chaloupka loni v Poděbradech vystoupali na stupně vítězů a patří k favoritům závodu.

Ženy chodí dvacetikilometrovou trať od roku 2001 (dříve se chodilo na 10 km) a historické tabulky zatím neznají jinou vítězku, než pětinásobnou mistryni ČR Barboru Dibelkovou (USK Praha). Držitelka českého rekordu bude mít v Poděbradech vzhledem ke kvalitní zahraniční konkurenci skvělou příležitost splnit nominační limit Českého atletického svazu pro srpnové mistrovství Evropy. Limit má hodnotu 1:33:30, loni Dibelková mistrovství republiky vyhrála časem 1:33:16. K favoritkám na medaile budou v sobotu jistě patřit i dvacetiletý talent Lucie Pelantová (AC Praha 1890) a při neúčasti Moniky Choděrové Hana Herberová (ACP Olymp Brno).

Mezistátní utkání sedmi evropských států
Do bojů tříčlenných týmů chodců a chodkyň na 20 km se zapojí reprezentanti České republiky, Běloruska, Litvy, Švýcarska, Ukrajiny, Francie a Nizozemska. K favoritům patří francouzské trio chodců Denis Langlois, Frank Delree a Herve Davaux. Pokud by měl závod dopadnout stejně jako loni, naše trojice reprezentantů Holuša, Malysa a Chaloupka obsadí druhé místo. Mezi ženami loni kralovaly Bělorusky a dá se očekávat, že i letos přijedou ve formě.

Vše nasvědčuje tomu, že se v Poděbradech schyluje k útokům na velmi kvalitní časy. Soutěžní den je brán jako mítink EAA, což napomohlo k zajištění účasti kvalitních zahraničních chodců. Ti budou jistě udržovat vysoké tempo závodu. Město Poděbrady vzalo prestižní závod svým způsobem za svůj, když předsedou organizačního výboru je starosta města Ing. J. Ďurčanský. Kamery České televize podél trati, tradiční silná divácká kulisa a věřme, že i krásné počasí podpoří závodníky v jejich snaze o co nejlepší letošní výkony.

David Klempíř

Vytisknout