přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Poděbrady se chystají na velké závody

Již 75. ročník chodeckých závodů v Poděbradech se letos potřetí uskuteční pod hlavičkou EAA. Součástí je mistrovství ČR a mezistátní utkání.

V sobotu 14. dubna 2007 tak bude ve znamení mistrovství ČR  v chůzi mužů a žen na 20 km, mezistátního utkání a závodů pro ligové soutěže mužů a žen.

V mezistátním utkání tříčlenných družstev čeká české reprezentanty na dvacetikilometrové trati souboj s celky Běloruska, Litvy, Itálie, Švýcarska, Švédska a Španělska. V loňském roce skončili naši muži i ženy na čtvrtých místech.

V nominaci mužů i žen figuruje absolutní domácí špička. Mužskou kategorii budou zastupovat Miloš Holuša, Jiří Malysa a Jiří Chaloupka, ženské družstvo bude tvořit česká rekordmanka Barbora Dibelková, Lucie Pelantová a Zuzana Schindlerová.

Barbora Dibelková, pátá na MS v Helsinkách 2006 zvítězila na MČR v chůzi pětkrát v řadě. V letošním roce se k atletice vrací jako šťastná matka teprve tříměsíčního Matěje a atletická veřejnost s napětím očekává její výkon. „Je to opravdu hodně rychlý návrat,“ říká k tomu Dibelková. „Moje forma je lepší, než jsem čekala. Tempově jsem na tom v pořádku, silová příprava však byla slabší,“ dodává. Nejlepší česká chodkyně by se v Poděbradech ráda kvalifikovala na květnový Evropský pohár. „O limit se pokusím, ale je to můj první závod po návratu ke sportu, vůbec nejsem schopná odhadnout svůj čas.“ Nesplní-li Barbora nominační kritérium v Poděbradech, další šanci už do května mít nejspíše nebude. „To je pravda,“ souhlasí chodkyně. „Ráda bych si nominaci vybojovala právě v tomto závodě.“ Prioritou pro tuto sezonu je pro Dibelkovou samozřejmě mistrovství světa v japonské Ósace: „Ráda bych se o limit pro MS pokusila na Evropském poháru za měsíc. Proto chci teď v sobotu dojít co nejlépe.“ 

Traťový rekord v Poděbradech drží olympijský vítěz Jefferson Perez z Ekvádoru, který zde před deseti lety kraloval v závodě Světového poháru výkonem 1:18:24. Z žen byla zatím nejrychlejší Barbora Dibelková loni, kdy 20 km zvládla v čase 1:33:16.

Do závodu je k dnešnímu dni přihlášeno více než 100 chodců z 15 států několika kontinentů. K favoritům budou patřit například brazilský chodec Mário José dos Santos, který zvítězil letos již na jednom mezinárodním mítinku, dále slovenský reprezentant Matej Tóth, Španěl Santiago Pérez, který skončil na padesátikilometrové trati na OH na osmém místě.

Čeští reprezentanti v čele s Barborou Dibelkovou se budou hlavně snažit splnit limity pro květnový Evropský pohár, mladí chodci pak limity pro MS do 17 let, které letos hostí Ostrava.

Závod žen začíná ve 14:30 hodin, muži se vydají na trať o třicet minut déle. Záznam ze  závodů odvysílá Česká televize dne 19. 4. 2006 v 16.30 na programu ČT 4. Již 21. dubna však uvede záznam Česká televize také na programu ČT 2 a to v přestávce ledního hokeje.

David Klempíř

Vytisknout