přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. dubna 2011, 12:55

Poděbrady opět ožijí chůzí

Schyluje se k tradičnímu chodeckému zápolení, v němž se česká elita poměří s tou evropskou a rozdá si tituly i body do extraligy.

Do středočeských lázní míří 182 závodníků ze 14 zemí. Důvod? V sobotu 9. dubna se zde koná 79. ročník tradičního chodeckého klání, které spojuje několik závodů dohromady. Je mítinkem evropského okruhu, mezistátním utkáním, v němž české týmy vyzvou soupeře osmi evropských zemí, a národním šampionátem pro seniorskou i juniorskou kategorii. Výsledky budou navíc započítávány také do druhého kola atletické extraligy.   

Ačkoliv se závod dostal do termínové kolize s portugalským mítinkem série IAAF v Rio Maior, podařilo se organizátorům přilákat kvalitní konkurenci. V mužské kategorii by se tak měl představit třeba Španěl Benjamin Sánchez s osobním rekordem 1:20:48 nebo Ir Colin Griffin, který v Poděbradech triumfoval před pěti lety. Mezi přihlášenými ženami nechybí obhájkyně loňského prvenství Sibilla Di Vicenzová z Itálie či novopečená kanadská rekordmanka Rachel Seamanová z Kanady.  Konkurovat by jim měly elitní české závodnice Zuzana Schindlerová, která tu vyhrála před dvěma lety, a vloni třetí Lucie Pelantová.


Lucie Pelantová, foto: J. Čech

Obě jsou samozřejmě také největšími kandidátkami na zisk českého titulu. Ten minulý získala Pelantová v rekordu šampionátu 1:32:57 a kvalitního času by svěřenkyně Jiřího Malysy ráda dosáhla i letos, byť už v minulých týdnech absolvovala dva závody na dvacet kilometrů, v nichž splnila nominační kritéria pro MS v Tegu. „Bylo to hodně náročné, letos se závody nahustily k sobě. Ale takhle na začátku sezony by to tolik vadit nemuselo. Vítězství v mistrovství republiky by mě samozřejmě potěšilo, ale prioritou je pro mě výkon. Ráda bych předvedla čas okolo 1:35 hod,“ prohlásila majitelka dvou republikových titulů z minulých let.

Stejný počet mistrovských vavřínů má na kontě i Schindlerová, a tak se schyluje k duelu o to, která z českých reprezentantek získá v historických statistikách navrch. Lepší osobní i letošní rekord má Schindlerová, ta ale roli favoritky odmítá. „Poděbrady půjdu po týdnu odpočinku, který jsem si musela naordinovat po zátěži v úvodu sezony. Nic výrazného proto od sebe nečekám, hlavně si chci závod užít,“ vysvětlila svěřenkyně Ivo Pitáka.

Mezi muži lze hledat hlavní favority na zisk českého titulu v trojici, která byla nominována do reprezentačního týmu pro mezistátní utkání.  Jedničkou je loňský šampion Karel Kettner, jehož doplňuje Lukáš Gdula a Pavel Schrom. Mezi přihlášenými však nechybí ani historicky nejúspěšnější závodníci mistrovství, čtyřicátníci Jiří Malysa a Miloš Holuša. Ten vloni vybojoval stříbro, což byla jeho už dvacátá mistrovská medaile z dvacetikilometrové trati. A bez šancí na rozšíření rekordní sbírky není podle reprezentačního kouče Ivo Pitáka ani letos: „Pokud někdo z mladých udělá chybu, není rozhodně vyloučeno, že ho znovu uvidíme na bedně,“ prohlásil Piták.

Chodecké odpoledne začíná na náměstí T.G. Masaryka ve 12 hod, hlavní kategorie přijdou na řadu ve 14,45 (ženy), resp. 15,30 hod (muži). Na rozdíl od minulosti je trať vytyčena pouze po jedné straně kolonády, na závodníky čeká 500metrová rovinka s obrátkou. „Silnice u protilehlé části náměstí je natolik zničená, že se na ní pomalu nedá jezdit ani auty. Bylo by to o zdraví závodníků,“ vysvětluje ředitel závodů  Petr Kratochvíl, proč došlo k úpravě trati. „Stávající řešení bereme jako nouzové, vejdeme se sem jen tak tak, ale vše je řádně přeměřeno a podle pravidel,“ dodává.

Ani závodníci vesměs ve změně trati problém nevidí. „Jsem na obrátkovou trať zvyklá, získala jsem na ní i stříbro při ME do 22 let a vyhovovala mi,“ říká Schindlerová. „Navíc bývalo na druhé straně náměstí méně diváků, takto budou stále v kontaktu,“ doplňuje Pelantová.

Více informací, včetně časového pořadu a podrobnějších statistik, naleznete  v rubrice Zaostřeno na

 

Adam Pražák

Vytisknout