přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. dubna 2011, 12:17

Poděbrady: Jak to vidí favoritky

Na rozpoložení před republikovým šampionátem v chůzi na 20 km jsme se zeptali největších kandidátek na titul – Zuzany Schindlerové a Lucie Pelantové.

Pokud se nestane nic překvapivého, bude to v sobotu odpoledne bitva jich dvou. Zuzanu Schindlerovou a Lucii Pelantovou odděluje od zbytku pole, které by mělo vyrazit na obrátkovou trať v Poděbradech v rámci mistrovství republiky, výrazný výkonnostní odstup. Obě už mají na kontě z nedávné minulosti dva triumfy a svoji aktuální formu potvrdily v minulých týdnech, když jako první z českých atletů splnily nominační kritéria pro letní světový šampionát v korejském Tegu. Lze tedy čekat vyrovnaný duel?

pelantova_sp2010_chihuahua_ip_v.JPG

schindler_podebrady07_ip_v.JPG

Nejprve srovnejme čísla. Osobní rekordy obou si jsou poměrně blízké a dělí je jen 47 vteřin. Výraznější je rozdíl letošních maxim. Zatímco u Schindlerové „osobák“ a „letošňák“ jedno jsou, Pelantovou zbrzdilo na přelomu ledna a února zranění a následně i nemoc, která ji donutila brát antibiotika. Suma sumárum třítýdenní výpadek. „Proto mě můj výkon v Luganu spíše mile překvapil,“ okomentovala čas 1:33:52, téměř o minutu horší životního maxima, které si vytvořila před rokem právě v Poděbradech.

Obě české reprezentantky se utkaly i o týden později ve slovenských Dudincích. Také zde z měření sil vyšla lépe Schindlerová, jež skončila druhá a Pelantovu porazila o pět příček a více než 2,5 minuty.Papírovou favoritkou pro poděbradský závod je tedy ona, jenže skutečnost může být zcela jiná.

Klíčové bude, jak se obě závodnice vyrovnají s enormním závodním zatížením, které v úvodu sezony prodělaly. „Brala jsem dvojstart jako test na léto, v němž bych ráda startovala jak na univerziádě, tak mistrovství světa, jež jsou těsně za sebou. A zjistila jsem, že absolvovat dvě kvalitní dvacítky během šesti dnů, které dělily závody v Luganu a Dudincích, je vážně moc,“ zhodnotila Schindlerová s dovětkem, že odstup světových klání vysokoškoláků a vrcholu atletické sezony v Tegu bude ale naštěstí podstatně větší, takže ze svých plánů slevovat nemusí.

Test výdrže jí však vzal hodně sil, kvůli čemuž si musela naordinovat týdenní volno. „Poděbrady tak půjdu z „klidu“ a proto od sebe nic moc nečekám. Hlavně si chci ten závod užít,“ popsala svěřenkyně Ivo Pitáka, která navíc přiznává, že se jí domácí chodecký klenot příliš nehodí do sklady sezony. "Chystám se na závod světové challenge a také na květnový Evropský pohár".
    
Přebytkem sil neoplývá ani Pelantová, její hodnocení však vyznívá optimističtěji. „Takto ze začátku sezony by neměla větší zátěž vadit. I já jsem po ní hodně odpočívala, ale třeba mi to paradoxně prospěje,“ zamýšlí se svěřenkyně Jiřího Malysy. Titul z loňska by rekordmanka šampionátu samozřejmě ráda obhájila, prioritní však pro ni bude výkon. „Chtěla bych zajít okolo 1:35 hod,“ prozrazuje s tím, že se na závod těší. "Bude pořád s kým jít ve skupině a určitě přijde i spousta diváků, se kterými budeme v neustálém kontaktu,"  dodává Pelantová.

Adam Pražák

Vytisknout