přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. dubna 2017, 13:26

Poděbrady čeká za měsíc chodecký svátek

V neděli 21. května uvidí středočeské lázně vrcholný atletický podnik, 12. ročník evropského poháru v chůzi. Tváří akce je domácí hvězda Anežka Drahotová, do Poděbrad zve chodeckou elitu starého kontinentu i olympijský šampion Matej Tóth. Pohár bude také vyvrcholením oslav 120 let české atletiky a slibuje bohatý doprovodný program na celý májový víkend.

Dvě desetiletí poháru

Evropský pohár v chůzi se poprvé uskutečnil před jedenadvaceti lety (1996), od té doby se koná každé dva roky, s výjimkou přelomu století (2000 a 2001), kdy se změnil cyklus ze sudého na lichý. V Poděbradech tedy půjde o dvanáctý ročník. Kontinentální chodecký pohár navazuje na staršího globálního „bratra“ (původní světový pohár byl přejmenován na mistrovství světa týmů), jehož tradice sahá až do 60. let minulého století. Při EP se soutěží ve všech obvyklých mistrovských chodeckých disciplínách, 50 km pro muže, 20 km pro obě kategorie a své závody (na 10 km) mají také juniorky a junioři.

Místo chůzi zaslíbené

Historie závodů spojených s Poděbrady sahá až do předminulého století, dlouhé roky se chodil závod na 50 km z Prahy s cílem právě zde a vůbec poprvé se tato historická trasa šla v roce 1894. V posledních letech – nejen kvůli rostoucí dopravě, ale také s ohledem na standardizaci tratí – se i tento mítink přesunul na okruh a začátkem dubna se na zdejší kolonádě konal již jeho 85. ročník. V roce 1997 slavila v Poděbradech česká atletika sto let vydařeným světovým pohárem, letos se tedy při obdobné akci propojí chodecký svátek se 120. výročí tuzemské „královny sportů“.

Pozvánka od chodeckých hvězd

Ambasadorkou Evropského poháru 2017 v Poděbradech je Anežka Drahotová. Největší domácí chodecká hvězda je (a bude) k vidění na propagačních materiálech, ale zahrála si i hlavní roli ve spotu, který bude zveřejněn již v příštím týdnu. Na pohár zve rovněž olympijský šampion na padesátce z Ria de Janeira Matej Tóth, kterého právě „svěťak“ v Poděbradech jako 14letého uchvátil, o pár let později zdejší mítink několikrát vyhrál. Květnovou akci ve středočeských lázních si nenechá ujít ani chodecká ikona ze Španělska, mistr Evropy i světa Miguel Angel Lopez.

Rozličné podoby chůze

V kampani pro „Poděbrady 2017“ je akcentována historie. Jednak v souvislosti s výročím 120 let české atletiky, ale také s ohledem na proměny disciplíny od počátků po současnost. Různé podoby chůze nabídne i doprovodný program, kde si budou moci návštěvníci poháru vyzkoušet nejen profesionální techniku v chodeckém workshopu, svými kroky přidat peníze na charitu, ale třeba také osahat chůzi poslepu s bílou holí. Vše je koncipováno tak, aby se v Poděbradech zabavily celé rodiny, takže nebude chybět „fotokoutek“ podobný tomu na loňských Běchovicích, autogramiáda s atletickými osobnostmi, a pochopitelně ani „Atletika pro děti“, již tradiční součást podobných akcí. Vizuální stránku akce doplní výstava fotek ke „120 letům“, a také výtvarná díla ze soutěže žáků poděbradských základních škol.

www.podebrady2017.com

Michal Procházka

Vytisknout