přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Poděbrady 2005 jako mítink EAA

V pořadí již 73. ročník chodeckých závodů v Poděbradech se pod hlavičkou EAA uskuteční v sobotu 9. dubna 2005 opět jako mistrovství ČR v chůzi mužů a žen na 20 km, mezistátní utkání a závody pro ligové soutěže mužů a žen.

V mezistátním utkání tříčlenných družstev se čeští muži i ženy na dvacetikilometrové trati střetnou s celky Běloruska, Francie, Litvy, Švédska a Švýcarska. V loňském čtyřutkání skončili muži na druhé pozici za Švédy, ženy České republiky zvítězily. V nominaci mužů figuruje absolutní domácí špička, mužskou kategorii zastupují Miloš Holuša, Jiří Malysa a Jiří Chaloupka, ženské družstvo tvoří česká rekordmanka Barbora Dibelková, Monika Choděrová a Lenka Žídková. Juniory a juniorky čeká mezistátní utkání na poloviční trati proti stejně starým chodcům Francie a Litvy.

Obhajovat mistrovské tituly přijedou do Poděbrad Holuša a Dibelková. Devětatřicetiletý chodec USK Praha vyhrál šampionát třikrát v řadě, jeho oddílová kolegyně má sérii dokonce o jedno vítězství delší. Dibelková je tak ve čtyřleté historii mistrovství ČR žen na 20 km dosud jedinou zlatou medailistkou. Její rekord mistrovství 1:36:33 z loňského ročníku je zároveň traťovým rekordem poděbradského závodu. Nejrychlejší „dvacítku“ na domácím šampionátu zašel v roce 2001 Jiří Malysa časem 1:20:47. Traťový rekord v Poděbradech drží olympijský vítěz Jefferson Perez z Ekvádoru, který zde před osmi lety kraloval v závodě Světového poháru výkonem 1:18:24.

Na silnici z Prahy do Poděbrad se šel chodecký závod poprvé v roce 1894 jako přebor pedestriánského klubu AC Královské Vinohrady. Teprve od roku 1929, jako příprava na nově zařazenou olympijskou trať 50 km na OH v Los Angeles 1932, byl pořádán závod pravidelně, s výjimkou čtyř válečných let 1941 až 1944. Od počátku let devadesátých se přestalo chodit z Prahy, když byl závod přesunut na okruh do Poděbrad. Vrcholem poděbradského podniku bylo upořádání Světového poháru v chůzi v roce 1997, kdy na 1000 lidí včetně představitelů IAAF zaplavilo město Poděbrady a sportovní středisko v Nymburce. Na rychlé trati tehdy padly nejlepší světové výkony roku, čas 3:39:54 Španěla Jesuse Garcíi na 50 km a zmíněných 1:18:24 Pereze na 20 km.

Se zásadní změnou v modelu závodu přišel 71. ročník „Poděbrad“ v roce 2003. Z důvodu zajištění většího počtu kvalitních chodců z České republiky i ze zahraničí došlo ke změně délky trati na 20 kilometrů.Letošní ročník chodeckých závodů v Poděbradech pak udělal další krok k velkým mítinkům ve světě, v roce 2005 je totiž tento závod zařazen do seriálů mítinků EAA. „Hlásí se nám hlavně chodci ze zahraničí,“ konstatoval zájem cizinců ředitel závodů Petr Kratochvíl, „v kategorii mužů očekáváme 60 až 70 závodníků, z toho asi třicet domácích. U žen by mohlo závodit 30 až 40 závodnic. Zastoupeno bude určitě deset zemí, kromě účastníků mezistátních utkání přijedou jednotlivci například z Británie, Německa nebo Polska.“ Organizátoři věří v účast loňské vítězky a sestry čtyřnásobného olympijského vítěze Sylwie Korzeniowské, a devátého muže OH v Aténách Lotyše Aigarse Fadějevse. „S oběma jsme v kontaktu, jejich účast je v jednání,“ uvedl Kratochvíl.

V Poděbradech se závod těší tradičně silné podpoře městského zastupitelstva. „Město nám vyšlo vstříc, starosta Poděbrad pan Ďurčanský akci opět zaštiťuje, a tentokrát se na závodech podílí i středočeské hejtmanství. Mítink Poděbrady 2005 bude letos závodem o pohár středočeského hejtmana,“ poznamenal Kratochvíl. Start závodu žen je v sobotu 9. dubna na pořadu ve 14.40 hodin, o dvacet minut později se na trať vydají muži.

Tomáš Klement

Vytisknout