přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pod Akropolí zářili skokané a mílař

Na halovém mítinku IAAF v Aténách padly čtyři výkony roku: v ženském trojskoku a tyčce a mužské míli a dálce. Češi se neprosadili.

Slovinka Marija Šestaková vyhrála soutěž trojskokanek, když jako první žena v sezoně dopadla za 15metrovou hranici. Výkonem 15.08 navíc vylepšila svůj vlastní národní rekord. Totéž se podařilo i druhé v pořadí Hrysopiyi Devétziové, která národním statistikám Řecka nadělila nový rekordní zápis 14.89 a také "bronzové" Francouzce Terese Nzola Meso Baové. Ta vylepšovala statistiky o 4 cm na 14.53 m.
Šestaková se svým absolutním osobním maximem stala teprve pátou ženou v historii, která se v hale dostala za 15 m a v dlouhodobých tabulkách se zařadí na třetí místo za světovou rekordmanku Taťjanu Lebeděvovou (15.36) a Britku Ashia Hansenovou (15.16).

Irving Saladino, foto: graf.cz

Ruska Julia Golubčikovová, která se nedostala do nominace pro Valencii, bude po dnešku vévodit alespoň statistikám sezony. Zásluhu na tom má její výkon v Aténách, kde na třetí pokus zdolala 475 cm. V poli poražených zůstala i Světlana Feofanová, která byla s 450 cm třetí. Mezi obě Rusky se vklínila Němka Carolin Hingstová s výkonem 465 cm. Pavla Rybová má v zápisu uvedeny tři křížky na své základní výšce 420 cm.

Vláda Etiopana Mekonnem Gebremehdina světové míli skončila. Postaral se o to jeho konkurent z další africké velmoci, Keňan Daniel Kipchirchir Komen, který dřívější nejlepší čas sezony překonal o téměř dvě vteřiny. Nové maximum má hodnotu 3:34.80.

V mužské dálce se neměnil autor nejdelšího skoku roku, jeho hodnota už ano. Mistr světa z Ósaky Irving Saladino přidal hned v první sérii k sobotnímu výkonu z Valencie 22 cm a s 842 cm se zapsal zlatým písmem do čela jihoamerických statistik. Své zvlaštní maximum z ůoňského roku vylepšil o 11 cm. Po druhém skoku, v němž přešlápl, odstoupil pro drobné zranění ze soutěže. I tak se stal suverénním vládcem večera.
 Mezi poraženými byla i domácí star Louis Tsatoumas, jemuž dva centimetry chyběly k dvoumetrové hranici. Roman Novotný předvedl čtyři skoky za 7 a půl metru. Ten nejdelší měl hodnotu 763 cm, což je k nominaci jak na HMS, tak i olympiádu nedostačující.

Kompletní výsledky mítinku v Aténách naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout