přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. dubna 2003, 07:07

Počasí ovlivnilo přípravu kladiváře Mašky

V neděli 27. dubna se český kladivář Vladimír Maška vrátil ze soustředění v maďarském Debrecenu, kde pobýval čtyři týdny.

Tamní sportovní středisko navštívil poprvé v kariéře
a zhodnotil ho kladně: „Zázemí tam bylo velice dobré, areál se nachází v příjemném prostředí. Dost nás ale zaskočilo počasí, které udělalo čáru přes rozpočet v našich tréninkových plánech,“ říká Maška. Hned v úvodních dvou dnech soustředění překvapila českého kladiváře sněhová kalamita a poté více než týden panovalo v Debrecenu mrazivé počasí. „Mysleli jsme, že jedeme za teplem, tohle jsme rozhodně nečekali,“ vzpomíná Maška, „v takovém chladnu se nedalo trénovat venku.“
Foto: František Macák


Kvůli nepřízni počasí tak musel finalista olympijských her v Sydney upustit od původního záměru soustředit se především na samotné házení. „V tomto směru těch zhruba deset dní chybí, ale i tak mám za sebou veliký kus práce,“ prohlašuje Maška. Náhradním programem se tak pro českého kladiváře staly tělocvična a posilovna.

V současné době už je Vladimír Maška zpět v Jablonci. „Teď už je hezké počasí i tady, takže nemám problém s tréninkem,“ sděluje spokojený závodník TJ LIAZ Jablonec. Jeho trénink neomezují ani případné zdravotní problémy, i když se Maška necítí v nejlepší pohodě: „Mám několik drobných nepříjemností jako například bolavá kolena, ale dá se s tím trénovat relativně v pohodě.“

Cílem Vladimíra Mašky do sezony 2003 je jednoznačně účast na mistrovství světa v Paříži. „Moje pozornost je zaměřena jasně k Paříži. Letos je ale stanoven dost vysoký limit,“ hovoří Maška o A-limitu IAAF, který má hodnotu 79,50 m. Jeho osobní rekord je sice 81,28 m, ale v loňské sezoně dosáhl maxima 78,72 m. Na to, že k účasti na světovém šampionátu bude stačit splnění B-limitu 76,40 m, spoléhat nemůže. V takovém případě by Maška musel být jediným českým kladivářem, jenž tuto metu v letošním roce překoná, nebo alespoň nejlepším z kladivářů, kteří by B-limit splnili. „Kandidáty na splnění béčkového limitu jsou Pavel Sedláček a Lukáš Melich,“ udává Maška svou domácí konkurenci. Zároveň si uvědomuje, že nebude snadné se letos prosadit na kvalitně obsazené závody: „Vzhledem k mým loňským výsledkům nebude úplně jednoduché se dostat na zahraniční závody se světovou konkurencí,“ konstatuje Maška a dodává: „v domácí lize závodím za Jablonec až v druhé nejvyšší soutěži, což také není ideální motivace.“ Co se týká limitu pro účast na MS v Paříži, chtěl by ho Vladimír splnit co nejdříve.  

Tomáš Klement

Vytisknout