přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. dubna 2003, 00:05

Po vydařeném soustředění jsou tyčkaři opět doma

S téměř doléčenými zdravotními problémy se o víkendu vrátili všichni čeští reprezentanti ve skoku o tyči ze soustředění na Kanárských ostrovech.

"Každý z mých svěřenců odjížděl na Kanáry s nějakým zraněním. Trénink jsme proto přizpůsobili danému zdravotnímu stavu. Jak je vidět, zvolili jsme ten nejlepší možný způsob," sděluje spokojený trenér Boleslav Patera, který je nadšen také z prostředí ve středisku Lasanta na ostrově Lanzarote: "Podmínky pro atletické soustředění jsou tam prostě vynikající."

Adam Ptáček, jehož před odletem trápily problémy s kolenními vazy, se stejně jako jeho oddíloví kolegové Pavla Hamáčková a Štěpán Janáček zaměřil zejména na silovou přípravu. Na konci soustředění však už přešel do běžecké fáze. "Adam mě příjemně překvapil," uvádí Patera, "poslední den soustředění si překonal osobní rekord na dvoustovce o tři desetiny." Při ručním měření dosáhl Ptáček času 20,84, když krátce předtím absolvoval řadu sprintů na kratší vzdálenosti.

Také Pavla Hamáčková si na soustředění na Kanárských ostrovech vylepšila osobní maximum, pro změnu v posilovně, kde během uplynulých tří týdnů trávila nejvíce času. "Pavla překonala osobák v silových testech," konstatuje trenér Patera. Bolesti paty Hamáčkové zatím nedovolily začít s intenzivním běžeckým tréninkem, ale její obtíže se na Lanzarote výrazně zlepšily. "Před soustředěním Pavla dokonce zvažovala, zda má jet, nebo zůstat doma," vzpomíná Patera. Během soustředění Hamáčková už postupně zvyšovala běžecké dávky.

Podstatnou část přípravy Pavly Hamáčkové i Štěpána Janáčka vyplnila také jízda na kole, jako vhodný doplněk posilování. Zároveň bylo cílem tohoto pohybu příliš nenamáhat, ale zpevnit zraněná místa na noze. Štěpán Janáček byl kvůli bolestivému hrbolku na patě nucen také přípravu zaměřit na zvýšení objemu a běžeckou fázi ještě odložit. "V běhání je pozadu, ale naposiloval hodně," stručně hodnotí Boleslav Patera soustředění v Lanzarote ze strany Štěpána Janáčka.

Kromě předepsaných tréninkových dávek provozovali tyčkaři pražské Dukly na Kanárských ostrovech mnohé další sportovní aktivity. Spoustu času trávili v moři, kde se s oblibou proháněli na surfu či na mořském kajaku. Nejpopulárnější disciplínou se ale stalo potápění, jehož se pravidelně účastnil také Tomáš Dvořák. "S Tomášem jsme se dostali až do hloubky 18 metrů. Štěpán byl ve dvanácti, což je na něho velmi dobrý výkon," popisuje podmořská dobrodružství Boleslav Patera. Přes zmíněná vyžití ale na Lanzarote všem chyběla oblíbená lezecká stěna. "Chyběla nám, ale provozovatelé středika Lasanta nám slíbili, že do příštího roku ji nechají postavit," těší se Patera na svůj zamilovaný doplňkový prvek k tréninku.

Za dva týdny trojice svěřenců trenéra Patery zahájí soustředění v Nymburce, které se už bude odvíjet podle jiného scénáře než přprava na Kanárských ostrovech. V Nymburce čeští tyčkaři navážou na technicko-sprinterskou fázi, kterou zahájí už v nejbližších dnech. Jako první z tria českých reprezentantů by měl k závodu nastoupit Adam Ptáček, a to 25. května v barvách Dukly Praha při Poháru mistrů evropských zemí ve Valencii.