přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2004, 23:50

Po týdnu v JAR Železný zahájil přípravu s oštěpem

Přesně týden z více než tříměsíčního soustředění v Jihoafrické republice ukrojil oštěpař Jan Železný.


Foto: F. Macák
Nejen vzhledem k délce trvání považuje legenda světové atletiky právě tuto fázi přípravy za klíčovou před olympijskými hrami v Aténách. „Tyhle tři měsíce jsou pro mě velice důležité,“ potvrdil Železný. „Pokud vydrží zdraví a příprava vyjde tak, jak jsem si naplánoval, můžu uspět,“ prohlásil světový rekordman, který se chystá na svou pátou olympiádu. Z předchozích čtyř ho zdobí nevídaná bilance, tři zlaté a jedna stříbrná medaile. V historii olympijských her pouze dva atleti vybojovali prvenství v jedné individuální disciplíně čtyřikrát v řadě za sebou. Byli jimi americký diskař Al Oerter (1956–1968) a jeho krajan, dálkař Carl Lewis (1984–1996).


Jan Železný
tak má poslední srpnovou sobotu roku 2004 reálnou naději vyhoupnout se do čela tohoto hodnocení. Ve středu poprvé v jihoafrickém Potchefstroomu házel oštěpem, rozbíhal se jen zvolna ze dvou až tří kroků. „Zatím se z toho nedají dělat žádné závěry, ale nebylo to špatný,“ vyjádřil své dojmy z tréninku, který ještě nevypadal přesně tak, jak Železný avizoval před odletem. Po dobu soustředění bude praktikovat takzvaný spodní oblouk, do hodu se při tom víc zapojí záda a celková dráha vedení oštěpu se prodlouží. „Na tenhle prvek je momentálně příliš brzo, ale záhy na něj dojde. Nemůžu tím nic zkazit,“ vysvětlil Železný. V současné době si trojnásobný olympijský šampion připravuje tréninkový plán na celé soustředění. „Zřejmě budu trénovat dvoufázově, v sobotu a v neděli asi jen jednou. Letos bych chtěl makat trochu víc než loni, hlavně je důležité dát tělu přesně to, co potřebuje. Bude taky záležet na únavě a na počasí,“ uvedl. V Potchefstroomu v těchto dnech panuje tropické vedro.

Jan Železný plánuje návrat do vlasti na 20. dubna, na jihu Afriky tedy stráví patnáct týdnů. „Takový je život,“ prohodil Železný, „skoro čtyři měsíce jsou dlouhá doba, ale jsem profesionál a pokud chci uspět, musím tomu leccos obětovat. Na druhou stranu, když budu chtít, vždycky se můžu vrátit domů.“ Příští měsíc by měl sedmatřicetiletý atlet v Potchefstroomu přivítat svou rodinu a také trenéra Jaroslava Brabce. Od samého začátku soustředění je mladoboleslavský rodák ve společnosti Tomáše Dřímala. Reprezentační masér se krátce po příletu postaral o kuriózní událost, které Jan Železný zažívá při svém působení v Jihoafrické republice pravidelně. Při jednom ze skoků do bazénu dopadl Dřímal na mělké straně na hlavu a musel být ihned převezen do nemocnice, kde mu zranění zacelili deseti stehy.

V populárním středisku v Potchefstroomu se momentálně připravuje zhruba 80 atletů z celého světa. „Zrovna dneska jsem byl v posilovně s Kipketerem,“ doložil Železný zmínkou o setkání se světovým rekordmanem na 800 metrů. Českou atletiku zde vedle Železného zastupuje diskař Libor Malina a půlkařka Ludmila Formanová, která po dlouhodobých zdravotních problémech vsadila na přípravu na jihu Afriky. „Aklimatizace byla náročná, byl to extrémní přechod ze zimy do zdejších veder,“ přiznala bývalá mistryně světa a vzápětí si pochválila zdravotní stav: „Po dlouhé době jsem v pořádku, nic mě nebolí. Teď trénuju bez jakéhokoliv omezení.“ Volný čas tráví Formanová převážně pasivním odpočinkem. „Hodně odpočívám, čtu knížky, učím se, nebo jsem u bazénu,“ přiblížila třicetiletá atletka.

Oštěpařskou elitu v Potchefstroomu zastupují Jan Železný, Estonec Värnik a Lotyš Rags. Ještě v průběhu ledna by měla následovat další esa, v posledním týdnu se ve středisku objeví úřadující mistr světa Sergej Makarov. „Letos Honza nemá v plánu mu nijak radit ani pomáhat,“ odmítl trenér Brabec možnost společných tréninků nejlepších oštěpařů současnosti, tak jako tomu bylo v Jihoafrické republice v předchozích dvou letech. „Taky dorazí Steve Backley,“ neopomněl Jan Železný příjezd svého britského kamaráda.

Tomáš Klement

Vytisknout