přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Po Římě zůstává kvartet podílníků

Nárok na milionový poklad Zlaté ligy má po třetím díle v Římě ještě čtveřice atletů. Golden Gala přineslo hned šest výkonů roku i další skvělá představení.

Do Paříže si právo podílu na milion USD odvezou sprinterky Kerron Stewartová a Sanya Richardsová, běžec Kenenisa Bekele a tyčkařka Jelena Isinbajevová. A všichni v italské metropoli předvedli svým konkurentům svou bravuru.

Tak rychlou stovku, jakou nabídla divákům Stewartová, viděl světový stadion naposledy před devíti lety od později usvědčené hříšnice Jonesové. Jamajská sprinterka prolétla stovku za 10.75 a své krajance S-A Fraserové nadělila 16 setin, pod 11 vteřin se vmáčkla ještě o 0.01 bahamská veteránka Sturrupová.
Mezi muži už se sice nebojovalo o podíl, ale byla to excelentní podívaná. Souboj Tyson Gay-Asafa Powell vyzněl pro Američana, který skvělým časem 9.77 ustavil nový výkon roku, rekord mítinku a vyrovnal vlastní národní maximum. Také Jamajčan si vylepšil „letošňák“ na 9.88, pod 10 se dostali i jeho krajan Blake (9.96) a Bailey z Antiguy (9.97).

Sanya Richardsová znovu odsoudila soupeřky na 400 m do rolí statistek. V čase 49.46 nadělila Američanka nejbližší konkurentce Shericka Williamsové skoro vteřinu (50.31). Naopak bitvou do posledního metru byla mužská čtvrtka, nakonec před sebou bahamský Chris Brown (44.81) o setinu udržel Ira Gillicka.

Kenenisa Bekele znovu prokázal svůj smrtící závěr a navíc vítězství okořenil o maličko vylepšeným výkonem roku na 12:56.23. Ještě pětice vytrvalců, z toho tři Keňané a dva další Etiopané, se dostala pod 13 minut. Nepokladové střední tratě ovládli keňští šampioni, Alfred Kirwa Yego (1:45.23) a Asbel Kiprop (3:31.20).

A Jelena? Té stačil pro změnu jediný skok. Založila na 475 a zvítězila nad krajankami Golubčikovovou i Feofanovou (obě 470). Isinbajevová skákala dál a přidala decimetr, čímž vylepšila vlastní letošní WL o 2 cm.

Ze skokanských disciplín poutala více pozornosti dálka, i když také zde „uletěl“ jen jeden opravdu skvělý závodník, Dwightu Phillipsovi změřili 861. Sklonit se před ním musel opět Irving Saladino, dnes „jen“ 827. Za 8 metrů dolétl také Lapierre (821), Tsátoumas (819) i Watt (812). Znovu se nedařilo jedinému českému zástupci v Římě Romanu Novotnému, který si připsal jen 768, malou útěchou je porážka halového evropského rekordmana, Němce Bayera, o 1 cm.

Gloriola Blanky Vlašićové je tatam. Už to není jen Friedrichová, kdo ji poráží. I když dnes se porazila spíše sama. Domácí Antonietta di Martinová skočila 2 metry, Chorvatka nikoli a skončila druhá se 197.

Nerozlučná dvojka oštěpařských rivalů Thorkildsen-Pitkämäki se znovu střetla. A tentokrát to byl Nor, kdo Fina připravil o šanci na milionový podíl, když hodil 87.46 metru. Držitel zlatého čísla Pitkämäki předvedl o 4 metry méně.

Překážkářka Damu Cherryová se o šanci bojovat o podíl připravila sama svou neúčastí. Poměrně jasně se prosadila olympijská vítězka Dawn Harperová, při 12.55 o 3 setiny zaostala za letošním nejlepším výkonem. Jamajské rivalky Ennis-Londonová a Foster-Hyltonová doběhly o 12, resp. 13 setin zpět. Mezi muži se podle očekávání prosadil Dayron Robles, který tentokrát zaznamenal čas 13.17, o desetinu zpět zůstal lepší z Američanů Hicks.

Vlastní výkon roku posouvala také stýplařka Gulnara Galkinová, světová rekordmanka dnes předvedla 9:11.58, o šest vteřin zpět doběhla další Ruska Volkovová. Excelentní byla patnáctistovky v podání Maryam Jamalové, která po třech letech výrazně zahloubala pod 4minutovou hranici. 3:56.55 je také výkon roku i rekord mítinku. Pod magickou metu se dostala také Američanka Wurth-Thomasová (o 2 setiny). Půlka už tak rychlá nebyla, těsnnou výhru brala další běžkyně z USA Maggie Vesseyová za 2:00.13. Znovu skončila v poli poražených mistryně světa Janeth Jepkosgeiová, dnes šestá.

Čtvrtky s překážkami pro sebe získali Kerron Clement a Anna Jesienová. Američan svedl těsný souboj s Jamajčanem Phillipsem (48.09 : 48.11), Polka, již v Lausanne porazila Zuzana Hejnová, vyhrála za 54.31, o čtvrt vteřiny před Američankou Tostaovou.

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout