přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2010, 21:40

Po prvním dnu vládnou Kontinentálnímu poháru Američané před Evropany

V chorvatském Splitu se zkouší nový model tradiční soutěže, která se dříve jmenovala Světový pohár. Po polovině disciplín mají reprezentace Ameriky a Evropy zřetelný náskok na Afričany a společný tým Asie a Oceánie.

Ve kterém světovém regionu jsou v současnosti nejlepší atleti? Odpověď by mohl napovědět první ročník Kontinentálního poháru, který v sobotu a v neděli hostí Split. Zatím mají k primátu nakročeno Američané, kteří ve dvaceti ze čtyřiceti disciplín nasbírali celkem 219 bodů, o devět víc než zástupci Evropy. Průběžně třetí jsou již s 71bodovým odstupem Afričané, ještě o dalších 14 bodů méně nasbírali Asijci spolu s Oceánií.

Navzdory termínu na samém konci sezony byly v řadě disciplín k vidění až nečekaně dobré výkony, o čemž svědčí i čtyři rekordy soutěže. O jeden z nich se postarala trojskokanka Olga Rypakovová z Kazachstánu, která ve Splitu reprezentovala spojený tým Asie a Oceánie. Halová mistryně světa z Dauhá skočila 15.25 m a nejlepší ze soupeřek, Ukrajinku Olgu Saladuhaovou, porazila o více než půl metru.

V oštěpu se velmi dařilo Rusce Marii Abakumovové, která ve výběru Evropy nahradila zraněnou Barboru Špotákovou, jíž nedovolil házet bolavý loket. Abakumovová předvedla 68.14 m, tedy čtvrtý nejlepší výkon sezony. Alespoň částečně si tak vynahradila neúspěch na ME, kde skončila bez medaile.  Mistryni Evropy, Němku Lindu Stahlovou, dnes překonala skoro o  8 metrů.

Také další rekord soutěže padl  zásluhou Evropanky s ruským pasem. Světlaně Feofanové k tomu ve skoku o tyči stačil při horší formě soupeřek výkon 470 cm. Druhá skončila stejně jako na ME Němka Lisa Ryzihová, až třetí příčka připadla v tabulkách nejvýše postavené Brazilce Fabianě Murerové.

Jediné mužské maximum soutěže měl „na svědomí“ americký čtvrtkař Jeremy Wariner. Bývalý neohrožený král disciplíny, který při dopingovém trestu svého pokořitele z posledních let LaShawn Merritta viditelně pookřál, připomněl svoji dřívější pohodu výkonem 44.22.

Z disciplín, kde se nepřepisovaly historické statistiky, zmiňme třeba kvalitní půlku, jíž vyhrála Keňanka Janeth Jepkosgeiová za 1:57.88 nebo mužskou stovku, na níž výkonem 10.06 dále zapracoval na své narůstající gloriole Chistophe Lemaitre. Škoda jen že se spolu se svými francouzskými kolegy  nedokázal dostat dle pravidel do cíle štafety a Amerika tak rázem odskočila Evropě o 15 bodů. Na trati 400 m př. se výtečným osobákem 47.88 a také skalpem všech soupeřů včetně Američana Bershawna Jacksona blýskl britský mistr Evropy David Greene.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout