přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. února 2003, 18:35

Po prvním dnu sedmiboje vede Havlíček

Vítkovický vícebojař Pavel Havlíček je po čtyřech disciplínách v čele mužské soutěže sedmibojařů na halovém mistrovství České republiky.

Překvapivě tak v prvním dnu porazil jasného favorita šampionátu Jana Poděbradského. Ten třináctičlennému poli vícebojařů kraloval do třetí disciplíny, ale pak ho zradila výška. Získal pouhých 687 bodů za výkon 187 cm. Na Havlíčka v závěrečné disciplíně úvodního dne ztratil 135 bodů. Pavel Havlíček nasbíral nejvíc bodů v dálkařském sektoru, kde předvedl nejdelší skok soutěže (718 cm). Po prvním dnu sedmiboje má Havlíček na svém kontě 3219 bodů, Poděbradský 3187 a třetí Lukáš Klíma získal 3152 bodů. Druhý den sedmiboje lze očekávat návrat Poděbradského na vedoucí příčku. Překážky a běh na 1000 metrů patří k jeho nejlepším disciplínám.

Startovní pole mužského sedmiboje je kromě absence Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho ochuzeno o další zvučná jména českého víceboje. Ve strahovské nestartují původně přihlášení Jiří Ryba a Tomáš Komenda, který se potýká s bolestmi zad.

Úvodní den ukončili také junioři a dorostenci. V soutěži juniorů (ročníky 1984 a 1985) svádí vyrovnaný souboj o vedení Jiří Kliner z Dukovan a Jan Dočkal z pražské Dukly. Zbytek startovního pole dělí od horšího z této dvojice již téměř 300 bodů. Kliner vede výkonem 3144 bodů, druhý Dočkal nastřádal 3069 bodů. Dorostenecká kategorie má jediného suveréna. Je jím pardubický Lukáš Patera, který se výkonem 3038 jako jediný dostal přes tři tisíce bodů, a druhý v pořadí, Václav Ciminga na něho ztrácí 198 bodů.

Soutěž dorostenek přinesla dramatický souboj mezi Denisou Ščerbovou z Vítkovic a jabloneckou Zuzanou Hejnovou. Hejnová ztrácela na vedoucí Ščerbovou po předposlední disciplíně více než dvě stě bodů, ale vynikajícím během na 800 m své manko mohutně dotahovala. Nakonec ji čas 2:17,38 nestačil a z mistrovského titulu se radovala přeci jen Denisa Ščerbová. Vítkovická závodnice předvedla skvělou dálku, kde třetím pokusem dolétla na 613 cm. Závod dorostenek byl obohacen vytvořením českého halového rekordu. Denisa Ščerbová dosáhla výkonu 4060 bodů, čímž překonala dosavadní národní rekord Marie Burešové o 150 hodů. Zároveň se tak stala první českou dorostenkou, která v halovémpětiboji překonala 4000 bodů. Také druhá v pořadí, Zuzana Hejnová, by svým výkonem 3988 rekord Burešové pokořila.

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články