přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. února 2005, 15:40

Po přípravě u protinožců chce Janáček překonávat hranici 570 cm

Dlouhých dvanáct týdnů se tyčkař Štěpán Janáček připravoval na letošní sezonu na Novém Zélandu.


Foto: F. Macák
Pro soustředění v tak exotickém prostředí se rozhodl na základě doporučení polských kolegů. „Je to zajímavá destinace, sám jsem ji chtěl už dlouho navštívit. Potřeboval jsem dlouhodobou přípravu někde na jižní polokouli, hlavně kvůli achilovce, ta noha potřebuje teplo. Na Zéland jezdí skupina Poláků, když tu byla příležitost, odjel jsem taky,“ vysvětlil sedmadvacetiletý Janáček, který přípravu strávil ve společnosti své přítelkyně, polské čtvrtkařky Grazyny Prokopekové. „Gražka tam zůstává až do dubna, já se musel vrátit, protože půjdu halu,“ doplnil. Na soustředění se Janáček připravoval sám, plnil tréninkový plán sestavený trenérem Paterou, který zahrnoval zejména objemovou přípravu.
„Byla to hlavně fyzická příprava, tu člověk dokáže udělat sám. Na dálku jsem komunikoval se Slávou Paterou. Na celý leden pak přijel Víťa Perun, závodník a trenér. Pomáhal mi při skákání a při technice, to byl výborný sparing,“
popsal Janáček svůj trénink.

V závěru přípravy startoval tyčkař pražské Dukly na závodech v Aucklandu, kde zdolal 5.40 metru. „Nebyly tam tvrdé tyče, tak jsem šel jen ze čtrnácti kroků, normálně mám rozběh na osmnáct. Je to pro mě ukazatel, že to není tak špatné,“ přiblížil závod.

Jako cíl soustředění si Janáček stanovil zažehnat problémy s Achillovou šlachou, které ho trápily poslední dvě sezony. „Odjížděl jsem s tím, aby noha vydržela minimálně v takovém stavu, jako když jsem se připravoval na olympiádu. Teď je to tak o deset až dvacet procent lepší,“ konstatoval, „prospělo mi, že jsem odrazová cvičení i běhání dělal na trávě, největší běžecké objemové tréninky jsem všechny měl na travnaté ploše stadionu. Dělal jsem i některé odrazové cviky, které předtím nešly dělat. Věřím, že mi to ta noha vrátí.“

První vážný test připravenosti na sezonu absolvuje Janáček zřejmě už tento víkend, v sobotu by se měl představit na mítinku v Postupimi. „Zatím není nic domluveno, měl bych jít asi tři závody před republikou. Rozhodneme se se Slávou Paterou podle zítřejšího tréninku,“ oznámil pátý muž mistrovství Evropy 2002. Janáček se určitě zúčastní 16. února Pražské tyčky ve strahovské hale, o několik dní později ho čeká mistrovství republiky v hale Otakara Jandery, které uzavírá nominační období na halové ME v Madridu.

Prioritu pro účastníka dvou olympiád představuje letní sezona s vrcholem na mistrovství světa v Helsinkách: „Hlavní je vydržet zdravý na léto, chtěl bych se vrátit na to samé místo, kde jsem byl s výkonností před třemi lety. Abych měl přibližně stejný výsledky jako v sezoně 2002, to znamená kolem 570. Kdyby to bylo o něco víc, tak bych se nezlobil.“ V nejúspěšnějším roce své dosavadní kariéry Janáček vybojoval páté místo na ME v Mnichově a celkem sedmkrát pokořil hranici 5.70 metru. „Teď mám za sebou víc fyzické přípravy, ale to na halu nevadí. Na léto pak budu víc pracovat na technice, konečně v tréninku můžu zase dělat všechno, i když s ohledem na tu nohu,“ uzavřel. 

Tomáš Klement

Vytisknout