přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2004, 16:32

Po osmi disciplínách Šebrle těsně druhý, Pappas mimo hru

O tyči přeskočil světový rekordman v desetiboji rovných pět metrů a ukrojil 120 bodů z náskoku stále ještě vedoucího Karpova. V oštěpu by měl Šebrle předvést rozhodný útok na zlato.


Foto: Josef Čech
Tyč je všeobecně považována za Karpovovu slabinu. Dlouho to tak ale nevypadalo. Až do 4.60 zvládal všechny výšky, na nichž nastupoval, suverénně  na první pokus. Další postupná výška, 4.70, ovšem znamenala pro Kazacha konečnou. První pokus o její zdolání navíc vůbec nezvládl a div že se nezřítil do šuplíku. Druhý ani třetí pokus nebyly úspěšnější a tak se se mu započítává 790 bodů za překonání 4.60 m.


Ve skupině A, v níž skákal i Roman Šebrle, se děly věci. Američan Pappas po neúspěšném pokusu na 4.60 odkulhal kamsi do útrob stadionu a zdálo se, že pro zranění levé nohy v soutěži končí. Po čase se ovšem vrátil na plochu a znovu se začal rozcvičovat. Americká výprava cosi zuřivě řešila s rozhodčími. Patrně žádala, aby se mohl Pappas po ošetření znovu vrátit do závodu. Ten ovšem pokračoval a tak by musel vychladlý Pappas využít své dva volné pokusy už na 5.10. K tomu nakonec nedošlo a Pappas zřejmě v olympijském desetiboji končí.

Souboj o zlato se tedy zúžil na trojici Šebrle-Karpov-Clay. Poslední jmenovaný, který byl po sedmi disciplínách v těsném závěsu za Šebrlem, ovšem přímý souboj v tyči prohrál. O 5.00 se pokoušel třikrát neúspěšně a za 4.90 si započte 880 bodů. Šebrle úspěšný druhým pokusem byl a utekl Clayovi o dalších 30 bodů.  

Blíží se předposlední disciplína- hod oštěpem. V ní se očekává frontální Šebrleho na vedoucí postavení. Minimálně na Karpova, který bývá v oštěpu slabý, by měl hodně získat. 

Šebrle ovšem varuje: "Ještě zbývají dvě disciplíny a stát se může všechno. Karpov se ten oštěp mohl naučit," upozornil v rozhovoru pro ČTK a připomněl soupeřovu slabinu. Osobní maximum kazašského reprezentanta z této sezony má hodnotu 55.54 m, při zisku bronzu na loňském MS v Paříži dokonce dosáhl v oštěpu jen 47.53. Šebrle naopak v poseldních letech hází stabilně okolo 70 metrů. Centimetr v oštěpu v hodnocení desetiboje představuje 15 bodů. 

Výsledky desetiboje (skok o tyči) naleznete zde.

Průběžné pořadí po 8 disciplínách:
1. Karpov (Kazachstán) 7362 b.
2. Šebrle 7316 b.
3. Clay (USA) 7265 b.

Pořadí podrobně zde.

Adam Pražák

Vytisknout