přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Po nemoci byla pro Šebrleho bronzová medaile "zlatá"

Ještě před deseti dny si Roman Šebrle maloval jiný obrázek sedmiboje na halovém mistrovství světa v Moskvě.

Cítil formu, chtěl bojovat o své třetí zlato, ale nakonec pro něj byla "zlatá" i bronzová medaile za překvapivým vítězem Andre Niklausem a tradičním rivalem a kamarádem Bryanem Clayem. Minulý týden ale onemocněl, dostal virózu a střevní chřipku, bral antibiotika a dnes mu došly síly.

I proto bral Šebrle místo na stupních vítězů všema deseti. Na tiskové konferenci po vyhlášení v dobrém rozmaru vtipkoval, odpovídal plynule v ruštině i angličtině. "Ale vynadal bych si za ten kilometr," neodpustil si kritiku. Tam prý přišel o šanci bojovat o lepší umístění. Pomalu rozběhnutý závod nahrál do not nevýraznému běžci Clayovi.

Šebrle se ptal Niklause, jak poběží, ale Němec potřebné tempo neudržel. "To je obrovské ponaučení, příště si to potáhnu sám. Vzal jsem za to ve třetím kole, ale už bylo pozdě. Pak už to bylo v prčicích. Takticky jsem to nezvládl," prohlásil. Niklaus totiž začal taktizovat a spoléhal na finiš. "A já to nečekal," řekl Šebrle. "Věřte mi, že příště tam radši umřu."

Bronz nakonec bral. "Po té nemoci to nebylo ideální. Ukázalo se to dneska, překážky jakžtakž, ale pak odešla síla v tyči. Ta mi vůbec nešla. A ten kilometr mě slušně řečeno štve," řekl novinářům. Měl alespoň radost, že medaile získává v sinusoidě. Jednou bronzovou, podruhé zlatou. "Takže na řadě je po třetím bronzu třetí zlatá," uvedl směrem k dalšímu šampionátu ve Valencii za dva roky.

Podle Šebrleho se Clay porazil sám svými výpadky v kouli a tyči. "Dneska mi dvakrát hodil rukavici, já jí chtěl zvednout, ale byla moc těžká," řekl držitel dvou zlatých a tří bronzových medailí z HMS. "A to bylo naposledy, co jsem ti radil," obrátil se v žertu na Claye, s nímž je dobrý kamarád od loňského společného pobytu v kalifornské Azuse a po letošním mítinku v Götzisu ho pozve do Prahy. Clayovi totiž pomáhal takřka jako kouč při sobotním skoku vysokém.

Jednatřicetiletý olympijský vítěz a světový rekordman v desetiboji dokonce uvažoval o tom, že by do Moskvy nejel. "Když jsem viděl ty tréninky, je ta bronzová medaile 'zlatá'," řekl. První den prý závodil snad na 200 procent. "Třeba na výšce už se nedalo vytlačit ani půl centimetru navíc," pravil. Niklaus ho šokoval. "Šel skvěle," pochválil soupeře.

Do budoucna má Šebrle jasno - chce stabilizovat výkonnost ve skoku o tyči na 520 cm. "Dva roky jsem zaspal a trochu usnul na vavřínech. To je disciplína, kde se můžu zlepšit," uvedl. Má i nového kouče, bývalého českého rekordmana Zdeňka Lubenského. "Půjdu do toho po hlavě," řekl atlet, jehož čeká příprava na letošní hlavní sezonu s vrcholem na ME v Göteborgu.

                                                                                              Zdroj: ČTK