přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Po dvaačtyřicáté o nejlepšího atleta republiky

Na hlasování o nejlepší atlety České republiky roku 2004 se podílela bezmála stovka atletických odborníků, trenérů a novinářů.


Foto: Tomáš Železný
Tak jako v posledních ročnících se anketa skládá z kategorií junior, objev a trenér roku a dále bude vyhlášena nejlepší desítka v absolutním pořadí, ze které vzejde atlet roku 2004. Vyhlašování ankety Atlet roku České republiky 2004 se stejně jako v loňském roce uskuteční v pražském Hotelu Ambassador–Zlatá Husa. Slavnostní večer, který představí největší osobnosti české atletiky v olympijské sezoně, bude zahájen v sobotu 20. listopadu ve 20 hodin v přímém přenosu České televize.

Úlohu moderátorů pořadu převzali populární herci Veronika Žilková a Martin Stropnický. „Herci a sportovci mají jedno společné: musí se naučit unést úspěch i neúspěch,“ srovnala svou profesi s vrcholovými atlety Veronika Žilková a připojila: „budu hrozně ráda, když vyhlášení atleta roku bude patřit opravdu atletickým hvězdám, které ne ten večer, ne jen tenhle rok, ale odmalička museli běhat v teplákách v bahně, aby se jim třeba až po dvaceti letech podařilo tenhle večer dostat ocenění.“

V průběhu večera vystoupí jako účinkující hvězdy hudebního nebe Karel Gott, Hana Zagorová, Petr Hapka, Jana Kirschner a další. Neméně atraktivní podívanou bude vystoupení hlavních představitelů nového českého muzikálu Tři mušketýři. V ukázce z představení, jehož premiéru pražské Divadlo Broadway uvede pouhé dva dny před vyhlašováním Atleta roku, diváci České televize uvidí „mušketýry“ Josefa Vojtka, Pavola Haberu, Michala Penka a Leška Semelku.

Ve své jednačtyřicetileté historii prošla anketa Atlet roku v Československu a později v České republice řadou změn týkajících se soutěžních kategorií. Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962, od té doby byla anketa jednou přerušena. Stalo se tak v roce 1969. Prvních patnáct ročníků (v letech 1962–1977) zahrnovalo jedinou kategorii, a sice o nejlepšího atleta republiky bez ohledu na kategorii. Osmkrát získali toto ocenění muži, sedmkrát ženy.

Ročník 1978 mužskou a ženskou kategorii odlišil, takový model ankety vydržel deset let. V olympijském roce 1988 ke stávajícím kategoriím přibyly dvě juniorské, vyhlášeni byli tedy také nejlepší junior a nejlepší juniorka. V následujících dvou ročnících se znovu spojily obě seniorské kategorie, aby byla na jediný rok (1991) znovu obnovena kategorie žen. V letech 1992–1994 nastal návrat do historie ankety, když byl volen jediný král domácí atletiky. Nejlepší atlet, junior a juniorka byli v anketě Atlet roku voleni v letech 1995–96, v roce 1997 vznikl systém, který je praktikován dosud. V anketě Atlet roku České republiky jsou vyhlašovány atletické osobnosti uplynulé sezony v kategoriích nejlepší atlet, junior, trenér a objev.

Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Ludvík Daněk, Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. Celkem čtyřikrát v anketě kraloval trenér Zdeněk Váňa, jeho bývalý svěřenec Tomáš Dvořák se honosí dvěma tituly nejlepšího atleta a jednou byl oceněn v juniorské kategorii. V posledních dvou letech získal titul nejlepšího atleta ČR světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. V letech 2002 a 2003 patřilo prvenství také Šebrleho trenérovi Daliboru Kupkovi. 

V přímém přenosu v sobotu 20. listopadu ve 20 hodin na programu ČT1.

Více informací k anketě Atlet roku naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout