Po čtyřech disciplínách vícebojaři třetí, poločas mají za sebou i pražské přebory

Čeští reprezentanti na vícebojařském MU drží po prvním dni soutěží třetí příčku těsně před domácími Holanďany. Na pražských přeborech byly v sobotu atakovány limity v tyči a na překážkách.

Čeští vícebojaři v nizozemském Apeldoornu zatím splňují předpoklady šéftrenéra Tomáše Dvořáka a v mezistátním utkání se po čtyřech disciplínách pohybují na hraně stupňů vítězů. Po prvním dnu jim patří třetí příčka, ovšem jen s pětibodovým náskokem na čtvrté Nizozemce. Od druhé Velké Británie dělí české borce více než sto bodů. Průběžně vede Francie. "Začali jsme výborně, po první disciplíně jsme byli první, v dálce se to ale obrátilo. Asi se zde hodně projevila rozvleklost časového pořadu, kterou způsobují závody juniorů, které v hale souběžně probíhají. V kouli si Sazima s Hedvičákem dali osobáky, ostatním se už tolik nedařilo. A výška byla prapodivná, protože rozběh zasahoval do tyčkařského doskočiště a kluci si ho kvůli tomu museli krátit," hodnotil z dějiště Dvořák podle něhož jsou bodové rozestupy v čele takové, že je v silách českého kvarteta udržet pozici "na bedně".

V individuálním pořadí jsou naši reprezentanti seřazeni od sedmého do desátého místa, přičemž nejlepší průběžnou pozici má Pavel Baar. Zbylý trojlístek se vešel do těsného rozestupu 14 bodů. Absolutně nejvíce bodů zatím nasbíral Brit Sempers, jehož v průběžné klasifikaci následují Francouzi El Fassi a Saint-Jean.

Dokončení soutěže je na programu zítra , kdy se uskuteční i pětiboj žen.

Průběžné pořadí:
1. Francie 9347 b, 2. Velká Británie 9273, 3. Česko 9167, 4. Nizozemsko 9162, 5. Španělsko 8823

Z výsledků:
1. Sempers (Brit) 3167
2. El Fassi (Fran.) 3133
3. Saint-Jean (Fran.) 3125
...7. Pavel Baar – 3096 b (60 m:6.99/Dálka:6.90/Koule:13.48/Výška:1.91)
9. David Sazima – 3036 (7.17/6.82/12.53/2.00)
10. Adam Nejedlý – 3035 (7.33/7.04/12.56/2.00)
11. Jaroslav Hedvičák – 3022 (6.96/6.98/11.78/1.91)

Kompletní výsledky zde.

Také první den pražských přeborů přinesl výrazné výsledky. Závodníci pražské Dukly Jan Kudlička a Michal Balner předvedli v tyčkařském sektoru 555 cm a o další kousek se přiblížili vysněnému limitu na HMS, pro který se potřebují zlepšit ještě o 15 cm. Mezi ženami předvedly Pavla Rybová 415 a Romana Maláčová 410 cm, nominační hranicí je přitom 4.40 m.
Desetina vteřiny scházela k radosti ze splnění limitu Stanislavu Sajdokovi, šestadvacetiletý překážkář vpadl do cíle v čase 7.80. Druhý v cíli, Martin Mazáč, byl o 11 setin pomalejší. Stejného času 7.91 dosáhl mezi dorostenci Václav Sedlák, který posléze zvítězil i v tyčce, když skočil rovné 4 metry.
Hned dvě vítězky mělo finále na 60 m žen, Ivetě Mazáčové a Kateřině Čechové změřili totožný čas 7.46.mezi muži zvítězil další atlet Olympu Praha Libor Žilka, který předvedl výkon 6.78. Nejrychlejší čtvrtkařem dne byl Miroslav Burian, která zvládl dva okruhy za rovných 49 vteřin.