přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2004, 15:45

Plzeň uvidí souboje hvězd nad skokanskou laťkou

Za tři neděle bude podruhé v historii hostit mistrovství republiky mužů a žen v atletice Plzeň. Domácí šampionát vstupuje do svého 35. ročníku, tentokrát se bude konat v pátek 25. června a v sobotu 26. června.

V Plzni se bude i letos bojovat nejen o mistrovské tituly, ale i o limity na olympijské hry v Aténách.


Mistrovství ČR na dráze v Plzni začíná již za 23 dní a skok vysoký by měl patřit k ozdobám šampionátu. Soutěž mužů se v loňském roce nejlépe vydařila vítkovickému juniorovi Jaroslavu Bábovi, který získal svůj premiérový titul výkonem 2.24 m. Také letos je Bába hlavním kandidátem zlaté medaile, v halové sezoně dokázal zdolat 2.34 m a na MS pod střechou v Budapešti vybojoval bronz. Při úvodním extraligovém kole na kladenském stadionu Sletiště vybojoval pro svůj klub plný počet bodů překonáním solidních 2.27 m.
Cestu za mistrovským titulem bude Bábovi znepříjemňovat zejména rekordman v počtu titulů Tomáš Janků. Sedminásobný mistr ČR může těžit ze svých bohatých zkušeností, před šesti lety získal evropský bronz na halovém šampionátu, letos bude po halovém titulu útočit na mistrovský double. „Vypadá to, že soutěž ve výšce bude stejně jako v posledních letech výborná konkurence a že to nebude jenom souboj mě s Jardou Bábou. Doufám, že v Plzni bude stejně fantastická divácká kulisa jako před čtyřmi lety,“ věří Janků, který si z mistrovství ČR v roce 2000 odvezl zlatou medaili. Jeho bratr Jan Janků se ve Štruncových sadech představí jako nejstarší muž startovního pole. V bezmála třiatřiceti letech Janků vstoupí do šampionátu jako trojnásobný mistr republiky na dráze.
O limit na srpnové olympijské hry v Aténách by mohl v Plzni bojovat Svatoslav Ton. Závodník pražské Dukly se po roční přestávce zaviněné zraněním vrátil do atletického kolotoče stříbrem z halového mistrovství republiky v Praze. Při letošním PMEZ v Moskvě Ton dosáhl B-limitu na olympiádu výkonem 2.28 m. „Před mistrovstvím republiky půjdu ještě dva závody, nejdřív v sobotu 5. června extraligu na Strahově a potom v úterý závody v uherském Brodě, kde se budu pokoušet o olympijský limit,“ prozradil šestý muž ME 2002 v Mnichově a dodal: „Do Plzně se určitě těším, pamatuji si mistrovství před čtyřmi lety, kdy přišlo snad 18 tisíc diváků. Věřím, že tam jsou schopní organizátoři, kteří dokáží lidi přitáhnout i letos.“
V kategorii žen bude naposledy v kariéře bojovat o domácí titul Zuzana Hlavoňová. Česká rekordmanka po olympijských hrách definitivně ukončí aktivní činnost, vystoupení v Plzni tak pro ni bude jedním z posledních závodů vůbec. Velkolepou podívanou ve výškařském sektoru podpoří atletka Olympu Praha Iva Straková. Hvězda loňské halové sezony, kdy vytvořila vynikající osobní rekord 1.96 m, se pokusí navázat právě na svůj triumf z roku 2003 v bratislavské hale Elán.
Úřadující halová mistryně republiky Barbora Laláková by v Plzni měla zaujmout některé z medailových umístění a pokusit se o atak limitu pro olympijskou soutěž. Bez šancí nemusí být ani Romana Dubnová, vítězka prvního extraligového kola v Kladně.

Výška žen na MČR 2004 začíná v pátek 25. června ve 16.30 hodin, muži startují v sobotu od 15.00. Lepší z limitů pro účast na OH v Aténách má hodnotu 2.30 m, ženy potřebují překonat 1.95 m. V obou kategoriích také může dojít k ohrožení rekordů šampionátu. Mezi muži v historii dosáhl nejlepšího výkonu Tomáš Janků (2.32 m v roce 1999), rekordmankou v soutěži žen je Zuzana Hlavoňová zdoláním laťky ve výšce 1.95 m.

 

Tomáš Klement

Vytisknout