přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2004, 12:27

Plzeň bude svědkem zajímavých soubojů v běžeckých disciplínách

Ve dnech 25. – 26. června se v západočeské metropoli uskuteční mistrovství České republiky mužů a žen v atletice. Stadion ve Štruncových sadech v Plzni bude už za týden svědkem přehlídky špičkových domácích závodníků.

Zajímavé souboje se mimo jiné mohou odehrát v běžeckých disciplínách.

Jedním z vrcholů celého šampionátu se může stát závod na 400 m překážek mužů, kde proti sobě nastoupí kolegové z jedné tréninkové skupiny Jiří Mužík a Štěpán Tesařík. Oba mají už po starostech s plněním limitu pro olympijské hry, ve hře však bude vedle prestižního souboje překážkářů světové úrovně i rekord šampionátu. Ten drží právě český rekordman Jiří Mužík, když v roce 2002 získal zlato časem 48.92. „Věřím, že by se o rekord v Plzni mohlo bojovat,“ přitakal Mužík, „pokud budou dobré podmínky a vyjde počasí, může se to podařit. Každopádně předpokládám, že se Štěpánem budeme útočit na dobré časy. Já osobně jdu do každého závodu s cílem zaběhnout co nejrychleji. Tady mám ještě větší motivaci, že je to před domácím publikem.“
Jirka Mužík se v této sezoně na trati, na níž před dvěma lety získal evropské stříbro, představil zatím dvakrát. Obsadil sedmou příčku na Zlaté tretře a před týdnem zvítězil v B-běhu na Golden League v Bergenu. „Tretra se mi nevydařila, zakopl jsem tam na poslední překážce a ztratil dobrou pozici. Proto mě taky v Bergenu zařadili do béčka, navíc do nevýhodné dráhy,“ litoval Mužík, „sice jsem vyhrál, ale moc spokojený zatím nejsem. Teď se musím dát psychicky dohromady a před mistrovství republiky si trochu odpočinout.“ Jeho největší domácí soupeř a kamarád Štěpán Tesařík právě na letošní Zlaté tretře poprvé v životě zaznamenal skalp Jiřího Mužíka v závodě a časem 49.23 si zajistil účast na OH v Aténách.

Plzeňští diváci se mohou těšit také na sprintera Jiřího Vojtíka. Nejrychlejší muž České republiky posledních let stále zvažuje, pro které trati se na plzeňském šampionátu rozhodne. „To vyplyne z mého vystoupení na Evropském poháru,“ uvedl Vojtík víkendovou reprezentační soutěž v Plovdivu, kde bude český tým reprezentovat na 100 a 200 metrů a zřejmě i v obou štafetách. „Pokouším se splnit limit na olympiádu, reálněji to vypadá na dvoustovce,“ prozradil. Na své oblíbené trati 200 m Vojtík v loňské sezoně vynikajícím výkonem 20.76 zaostal jedinou setinu za limitem pro MS v Paříži i letošní olympijské hry, v tomto roce v silném protivětru při extraligovém kole v Kladně předvedl čas 20.77.
V loňské sezoně vylepšil časem 20.82 rekord mistrovství republiky.
„Pokud v Plzni překonám tenhle rekord, budu naprosto spokojen,“ přiznal Vojtík, který si pro týden před domácím šampionátem naordinoval poměrně nabitý program. Ve čtvrtek odletěl s českou výpravou do Plovdivu, kde bude v dresu národního týmu bojovat ve třech nebo čtyřech disciplínách. Z Bulharska se vrátí v pondělí odpoledne a hned se chystá tvrdě pracovat: „Nebude to žádná regenerace, žádné flákání. Potřebuju ještě trochu přitrénovat.“ V příštím týdnu Vojtík ještě stihne složit zkoušku na VŠCHT a v pátek a v sobotu ho čekají starty v Plzni na mistrovství ČR.


Zajímavou podívanou budou také delší běžecké tratě v podání Michala Šnebergera a Andrey Šuldesové. Na start se chystá i rekordman v počtu doposud získaných titulů na domácím šampionátu Michael Nejedlý. První příčku drží s 11 získanými individuálními tituly v disciplínách 3000 metrů překážek a 5000 metrů. V Plzni nebude chybět ani Hana Benešová, která má na svém kontě za běh na 100, 200 a 400 metrů již 10 individuálních titulů.


Do běžeckých disciplín možná zasáhne i světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. Uvažuje o startu v běhu na 100 metrů a 110 metrů překážek, možná se představí i v dálce, kouli a disku. Další český vícebojař Tomáš Dvořák by se měl ukázat v kouli, disku a oštěpu. V jakých disciplínách se vícebojaři opravdu v Plzni ukáží, se ovšem rozhodna až během příštího týdne.

Karolína Farská, Tomáš Klement

Vytisknout