přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. srpna 2003, 14:04

Pittmanová je pro Austrálii novou Cathy Freemanovou

Australská překážkářka Jana Pittmanová šokovala na mistrovství světa výborným finišem ve finále na 400 metrů překážek.

O zlato tak připravila favorizovanou světovou rekordmanku Julii Pečonkinovou.  Ruská závodnice, která na začátku srpna překonala na domácím šampionátu v Tule časem 52,34 sekund osm let staré maximum Američanky Kim Battenové, přepálila začátek a v závěru se před ni dostala i stříbrná Američanka Sandra Gloverová. Teprve dvacetiletá vítězka Her britského Společenství Pittmanová si v pařížském finále vytvořila osobní rekord 53,22. Rázem se stala novým atletickým miláčkem Austrálie a dokonce je označována za novou Cathy Freemanovou. Od slavné čtvrtkařky, která letos definitivně ukončila kariéru, se jí dokonce před závodem dostalo několika rad a proto jí nakonec své vítězství věnovala.

Freemanová sledovala triumf své krajanky v živém rozhlasovém vysílání a pro její výkon měla jen slova chvály. "Vypadá to, že má hlavu na svém místě a stojí nohama pevně na zemi," pochválila vyzrálost své krajanky. "Tato zkušenost ještě přiživí její odhodlání pokračovat a dokázat velké věci," dodala Freemanová s tím, že by mohla vést příští rok v Aténách australskou olympijskou výpravu.

Pittmanová šla do závodu odhodlaná předvést maximum, i když za adeptku na zlato se rozhodně nepovažovala. "Před závodem všechno mluvilo proti mně, zvlášť když Julia zrovna vylepšila světový rekord," připomněla Pittmanová a dodala, že Pečonkinová jí svým hladkým postupem z rozběhů připomínala tank.

Už před závodem věděla, že o svém konečném umístění rozhodne až v závěru. "Věděla jsem, že po dvou stech metrech budu pozadu, ale taky jsem si byla jistá, že jsem jedna z nejlepších finišmanek na světě," přiznala Pittmanová, že v cílové rovince si věřila.

Pečonkinová, která na předchozím šampionátu v Edmontonu získala ještě pod dívčím jménem Nosovová stříbrnou medaili, rozběhla závod svižně a do cílové rovinky vbíhala s jasným náskokem. V závěru však úplně odpadla. Pittmanová naopak zabrala a na poslední překážce se dostala do čela. "Před devátou překážkou jsem viděla, že se mi přibližuje. Propadala se a já jsem si pomyslela: vyhraju," přiznala vítězná Australanka.
                                                                                                   ČTK

Podrobnosti k MS 2003 v Paříži v rubrice ZAOSTŘENO NA...