přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Pilný s atletikou nekončí

Přinášíme rozhovor s čestným předsedou Karlem Pilným, který vedl ČAS od vzniku samostatné České republiky v roce 1993.

Jak se cítíte bezprostředně poté, co jste skončil ve funkci předsedy ČAS? Přeci jen jste tuto funkci vykonával spoustu let…
Cítím se dobře, bylo to mé vlastní rozhodnutí nekandidovat, tudíž nemohu být zklamán. Rozhodnutí  bylo učiněno ve správný čas a podle mého názoru je správné.

Jste nyní svobodnější?
Nevím, jestli se to takto dá říci. V tuto chvíli možná ano, nemusím se zabývat náměty z diskuse, nemusím hned zítra naplno pracovat na jejich převádění do praxe. Ale jak známo s atletikou se neloučím, budu s ní v jiných oblastech a na další práci se velmi těším.


S novým předsedou Liborem Varhaníkem - foto: K. Farská

Kam budou mířit vaše kroky v brzké budoucnosti?
Rád bych uplatňoval své zkušenosti ve výkonném výboru ČOV, prosazoval na olympijské půdě atletiku. Navíc jsem i předsedou dozorčí rady v marketingové agentuře Česká olympijská. Na poli mezinárodním je pro mě důležitá role pokladníka EAA, rád bych nadále propojoval atletické zájmy mezi tzv. „Východem“ a „Západem“. Otázkou je také vývoj na půdě IAAF, kde dojde k výměně vedení za dva roky…

Nebudete usilovat o funkci předsedy EAA?
To je mi některými lidmi „předhazováno“, ale já o to určitě usilovat nebudu. Bylo by to jen na jedno období a to je málo pro nějaké velké změny. Pokud se konstelace vyvine tak, že by bylo účinné, abych pokračoval v pozici „dvojky“ EAA, tak by to bylo možné ještě pro jedno období. Úplně také nemohu vyloučit, že bych kandidoval do některé z významných funkcí v IAAF, kde dojde ke generační výměně. Je šance pomáhat i na tom celosvětovém atletickém fóru.

---------------------------------------------------

Profil odstupujícího předsedy ČAS
Ing. Karel Pilný se narodil 19. května 1944 v Pardubicích. Prošel si obdobím závodníka, rozhodčího i trenéra, největší renomé si získal jako činovník. Žije v Úvalech u Prahy. Na dráze se věnoval překážkám 110, 200 i 400 metrů. V roce 1983 stanul v čele české části  federálního atletického svazu v rámci ČSTV, kde setrval s malou přestávkou (1988-90) až do rozdělení země na konci roku 1992. Po osamostatnění Českého atletického svazu vedl hnutí přes čtyři čtyřleté volební období až do dnešního dne. Atletika pod jeho vedením držela vysoký evropský standard, v každém roce od 1993 přivezli čeští reprezentanti z velké akce alespoň jednu medaili. Pilný také mimo jiné vedl vítězný evropský tým mužů při světovém poháru 2006 v Aténách.

Zastupoval svaz také v Českém olympijském výboru (od 1996) a v poslední době pracuje v týmu, který připravuje českou kandidaturu na olympijské hry. Dosáhl úspěchů na mezinárodním atletickém poli, především v Evropské atletické asociaci (EAA). V ní pracoval jako člen soutěžní komise (1991-95) a člen Rady EAA (1995-1999). Od roku 1999 vykonává funkci pokladníka. Před dvěma lety byl zvolen na třetí čtyřleté období, takže v atletické diplomacii určitě zůstane minimálně do roku 2011.

Za svou činnost obdržel v roce 2005 jedno z nejvyšších vyznamenání Mezinárodní asociace atletických federací „Veteran IAAF“, čímž se zařadil po bok dalších sedmi Čechů. O dva roky později byl znovu oceněn, z rukou prezidenta IAAF tentokrát obdržel „Silver order of Merit“ (Stříbrný řád za zásluhy) za přínos pro českou, evropskou i celosvětovou atletiku. „Za těch 110 let měla česká atletika ve vedení spoustu skvělých lidí. Posledních 23 let ji vedeš ty. Vážím si tě jako předsedy vašeho svazu, vážím si tě ale i jako představitele evropské i světové atletiky. Jsem přesvědčen, že spolu budeme stejně dobře spolupracovat i v budoucnu. A proto jsem velmi šťasten, že ti mohu zrovna já předat tento stříbrný řád,“ řekl prezident Lamine Diack u příležitosti stodesátého výročí organizované atletiky u nás.

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout