přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. dubna 2011, 18:53

Pilný: Chci přivést HME do Prahy

Přinášíme krátký rozhovor s včera zvoleným viceprezidentem Evropské atletiky Karlem Pilným. V článku také odkaz na rozhovor z místa konání voleb, Londýna.

Jak byste zhodnotil své dosavadní působení v evropské asociaci?
Pokladníkem EAA jsem byl 12 let a za cíl jsem si dal stabilizovat finanční situaci Evropské atletiky. Při dnešním hodnocení jsem s hrdostí sdělil představitelům 50 evropských federací, že za dobu mé funkce jsme zvýšili disponibilní rezervy z 8 milionů švýcarských franků na 27 milionů a i přes různé krize je na tom Evropská atletika ekonomicky mimořádně dobře. Úkol, který jsem si dal, jsem splnil a do budoucna se bude o ekonomiku EA v Lausanne starat profesionální aparát.


zdroj: kanál Evropské atletiky na youtube.com

Co vás přimělo ucházet se o post viceprezidenta?
Popud k tomu, abych kandidoval, mi dali představitelé mnoha národních federací, mezi nimiž požívám velkou důvěru a mám silnou autoritu. Byl jsem žádán, abych z funkce místopředsedy dohlížel i další 4 roky na to, aby vše dobré, co jsme ve financování zavedli, se "neztratilo".

V čem tedy bude spočívat vaše role?
Měl bych dohlížet na dobrý stav financí, ale ne výkonně pracovat. Jinak chci ve funkci místopředsedy zužitkovat své zkušenosti z řízení československé a české atletiky. Tedy v první řadě se snažit pracovat na tom, aby se atletika v Evropě vyvíjela rovnoměrně, aby národní svazy měly ve vedoucích funkcionářích EA oporu při nelehkých jednáních ve svých zemích a aby vedení EA tvořilo tým a ne soubor jednotlivců.

Jak toho chcete dosáhnout?
Jako pokladník jsem ještě na dnešním zasedání kongresu navrhl rozpočet, který pro příští 4 roky vyčleňuje 3 mil. švýcarských franků na podporu projektů, vedoucích k vyšší výkonnosti a kvalitě. Jako jeden z vedení Rady EA budu chtít takové projekty připravit a uvést do života.

Jak si představujete spolupráci Evropské atletiky s IAAF?
Vidím jako svůj další velký úkol to, aby Evropa výrazně napomohla ke stabilizaci světové federace IAAF a k tomu, aby do orgánů IAAF "svět" volil ty nejlepší funkcionáře jednotlivých kontinentů. To je ta nejlepší cesta ke zvýšení kvality.

Předpokládám, že budete chtít z titulu své funkce pomoci i české atletice...
Úplně separátně vidím svoji roli v tom, abych napomohl snaze Českého atletického svazu a jeho předsedy přivést konečně v roce 2015 do Prahy halové mistrovstsví Evropy a nejen dokázat, že umíme hrát "první ligu" jako organizátoři, ale zejména umožnit všem našim lidem, kteří fandí atletice, uvidět "doma" něco mimořádného. Dát šanci Svobodovi, Rosolové, Bábovi a všem dalším k tomu, aby také jednou dostali medaile před domácím publikem.

Rozhovor pro Evropskou atletiku 

Michal Procházka

Vytisknout