Pichrtová zazářila v Rakousku, Kreisinger v Německu

pondělí 12. října 2009
Vrchařský maraton v rakouském Söllu ovládla Anna Pichrtová v traťovém rekordu. Jan Kresinger zvítězil na desítce v Berlíně, navíc po letech běžel český vytrvalec pod půlhodinu.

Nejlepší česká vrchařka z letošního MS Anna Pichrtová se blýskla výtečným výkonem na náročné trati v Rakousku. Klasický maraton, tedy 42.195 km, je v Söllu opepřeno převýšením 1900 metrů do kopce a 700 metry z kopce, a asociace běžců do vrchu (WMRA) jej letos určila za neoficiální mistrovství světa. Pichrtová zvládla „Kaisermarathon“ (Císařský maraton)  v rekordním čase 3:28:57, o pouhých 26 vteřin zpět zůstala Ruska Jevgenija Danilovová. Pro bronz si doběhla o další čtyři minuty zpět Anna Frostová z Nového Zélandu. Český úspěch navýšila ještě desátým místem (třetím v kategorii 30-34 let) Michaela Mertová, které změřili 3:53:32.

Také v mužské kategorii se měnilo maximum trati vedoucí ze Söllu přes Scheffau do Ellmau, zásluhou Marca Lauensteina. Ne příliš známý Švýcar o několik vteřin vylepšil maximum na 3:06:20 a současně takřka o šest minut porazil jeho dosavadního držitele Jonathana Wyatta. Dvě minuty za novozélandským reprezentantem doběhl Brit Ricky Lightfoot.

Kompletní výsledky Kaisermarathonu

Další dobrá zpráva pro český běh přišla z Německa. Jan Kresinger se v Berlíně na silniční desítce nejenže prosadil proti africkému běžci, navíc přidal i výborný čas 29:46. Posledním rokem, kdy český běžec pokořil hranici 30 minut, byl 2005, na dráze se to povedlo Pavlu Faschingbauerovi (29:41.17) a Janu Bláhovi (29:52.76). Kreisingerovi sedly podmínky, které panovaly v době závodu. „Tohle je prostě moje počasí. Vždycky běžím dobře, když je chladno a trochu mokro. V teplejších podmínkách bych asi těžko mohl porazit Faustina Mussu,“ řekl pro web závodu Kreisinger. Přemožený Tanzanijec doběhl o třináct vteřin zpět, když o svém vítězství rozhodl český vytrvalec trhákem na začátku posledního kilometru.

Radost ze svého svěřence mohl mít Róbert Štefko (30:39), jenž sám finišoval za domácím Wolframem Müllerem (30:26) čtvrtý. Suverénní vítězství a minutové vylepšení traťového rekordu na 33:48 si připsala ženská vítězka, Keňanka Joan Aiyabeiová.