Pichrtová vrchařskou šampionkou

neděle 9. července 2006
Česká běžkyně se v Malých Svatoňovicích stala mistryní Evropy v běhu do vrchu. Ženské družstvo skončilo druhé za Italkami, muži byli čtvrtí.

Pichrtová si se soupeřkami i tratí poradila ve velkém stylu a zvítězila ve stylu start-cíl. Královna výběhů a především seběhů měla už po prvním náročném stoupání zakončeném "vraždeným" úsekem k vrcholu Žaltmanu bezpečný náskok, který bez problému uhájila až do cíle na náměstí, kam doběhla v čase 41:28 za nadšených ovací diváků a s českou vlajkou v ruce. Druhá v cíli, teprve osmnáctiletá Slovinka Mateja Kosoveljová, jí následovala s odstupem 44 vteřin. Ze stříbra nebyla zklamaná, vždyť jej úspěšná juniorka získala při svém premiérovém startu v seniorské kategorii. Na třetím místě pak v dnešním závodě skončila Italka Vittoria Salviniová. "Trať byla samozřejmě náročná, ale to je vždycky. Svým charakterem připomínala evropský šampionát před dvěma lety v polském Korbielowě, kde jsem také vyhrála. Vyhovuje mi, pokud se běhá nahoru a dolů," popsala Pichrtová, která byla nejvíce nadšená z toho, že se jí povedlo zvítězit na domácí půdě. V jejím případě lze tento obrat brát téměř doslovně, protože její bydliště je od Svatoňovic vzdáleno jen několik kilometrů.

Dlouho to vypadalo, že by se v ženské kategorii mohl zrodit zlatý český double. Velmi dobře si totiž vedly i kolegyně Pichrtové a ještě ve dvou třetinách trati sahaly po vítězství. Ve druhém výběhu však ztratily a v cíli jim do zlata chyběly, lépe řečeno přebývaly, dva body. Pořadí se určuje na základě součtu umístění tří lepších závodnic, do účtu českého týmu přispěly ještě devátým mítem Iva Milesová a desátým Irena Šádková. Táňa Metelková doběhla po pádu 26. Zvítězily Italky,jejichž závodnice doběhly na 3., 7. a 8. místě.  Třetí skončila Francie se součtem 28 bodů.

V mužské kategorii, kde se běžely tři téměř čtyřkilometrové okruhy s převýšením 900 metrů, se rozhodovalo až v závěrečném výběhu. V něm se od svých soupeřů odpoutal Ital Marco Gaiardo a svůj náskok udržel i při seběhu do Svatoňovic. Mistr Evropy z italského Trenta (2003) tak potvrdil, že ve výbězích se mu nikdo nevyrovná. Pro stříbro si překvapivě doběhl Turek Selahattin Selcuk před Francouzem Julienem Ranconem. Čeští závodníci započítávaní do hodnocení družstev doběhli shodně ve druhé desítce: Jan Havlíček na 15., Pavel Brýdl 16. a Petr Losman 19. místě (Miroslav Vítek skončil 51.), a zasloužili se o výborné čtvrté místo za tradičními vrchařskými zeměmi Itálií, Francií a Velkou Británií.  Itálie tak zvítězila podesáté v řadě.

Výsledky ME v běhu do vrchu:
1. Gaiardo (Itálie) 57:42, Selcuk (Turecko) 57:50, 3. Rancon (Francie) 57:59,...15. Havlíček 1:00:30, 16. Brýdl 1:00:34, 19. Losman 1:00:55, 51. Vítek 1:06:11.

Týmy
1. Itálie 19, 2. Francie 26, 3. Velká Británie 35, 4. Česká republika 50, 5. Polsko 53.

1. Pichrtová 41:28
, 2. Kosoveljová (Slovinsko) 42:12, 3. Salviniová (Itálie) 43:32,...7. Robertiová (Itálie) 44:42, 8. Morstofoliniová (Itálie) 44:43, 9. Milesová 44:52, 10. Šádková 44:55, 26. Metelková 47:13.