Pichrtová se stala mistryní Evropy

neděle 4. července 2004
Česká vytrvalecká jednička Anna Pichrtová předvedla bezchybný výkon v závodě na ME v běhu do vrchu a zaslouženě zvítězila.

Rodačka ze Slovenska se na šampionát v polském Korbielówu dokonale připravila, a v závodě to dokázala prodat. „Běžela jsem uvolněně, v první polovině jsem dokázala ušetřit síly. Celý závod z mé strany proběhl naprosto bez problémů,“ popsala čerstvá mistryně Evropy. Zhruba do poloviny trati o celkové délce 7.200 m se české reprezentantky držela Rakušanka Mayrová, kterou však Pichrtová stupňovaným tempem setřásla. „Věděla jsem, že mám na to jít do sólo závodu, asi na čtvrtém kilometru jsem utekla i Rakušance,“ uvedla Pichrtová. Jednatřicetiletá držitelka A-limitu pro OH na maratonské trati už před závodem věřila v zisk cenného kovu: „Ačkoli jsem některé soupeřky neznala, věděla jsem, že určitě můžu pomýšlet na medaili. Momentálně mám vynikající formu.“ Anna Pichrtová zvítězila časem 34:50 minut a druhou v pořadí Andreu Mayrovou za sebou nechala o více než půldruhé minuty! Pichrtová startovala na všech třech dosavadních mistrovství Evropy běžců do vrchu. Loni skončila osmá a pomohla družstvu žen k zisku stříbrných medailí, na premiérovém šampionátu na Madeiře v roce 2002 vybojovala bronz v individuálním závodě.

Na startu závodu žen se objevilo 65 závodnic, vedle Pichrtové vyběhlo na trať trio českých reprezentantek. Minulý ročník ME přinesl družstvu žen České republiky stříbrnou radost, tentokrát na medailovou pozici nedosáhlo. Do konečného hodnocení se kromě vítězné Pichrtové započítávala umístění šestadvacáté Renaty Hájkové a dvaatřicáté Lenky Jančaříkové. Součet 59 bodů stačil na solidní šesté místo v konkurenci devatenácti celků. Další česká závodnice Barbora Kuncová obsadila 38. příčku.

Běžcům ČR unikla medaile doslova mezi prsty, když si na své konto připsali 51 bodů, stejně jako nakonec bronzoví Švýcaři. Až umístění čtvrtého zástupce obou družstev rozhodlo, že se na stupně vítězů dostali reprezentanti helvétského kříže. Čtvrté místo českých běžců je i tak vynikajícím úspěchem. Do bojů o trůn starého kontinentu zasáhlo 24 národních týmů, jasné prvenství patří obhájcům titulu Italům, když se hned tři z nich objevili v elitní šestici výsledkové listiny. Zlato vybojoval Marco de Gasperi. Smolný den pro mužskou část české výpravy završilo další „bramborové“ umístění, tentokrát v závodě jednotlivců. Loni bronzový Robert Krupička znovu prokázal své kvality a na trati 10.300 m skončil jen 7 vteřin za bronzovým Italem Gaiardem. Dvanáctou příčkou potěšil Ondřej Horák, pětatřicátý skončil Zdeněk Zoubek a o 13 pozic hůře Pavel Brýdl. Individuálního závodu mužů v Korbielówu se zúčastnilo 82 borců.

Výsledky 3. ME v běhu do vrchu, 4. 7. 2004 Korbielów (Pol.):

MUŽI – 10.300 m
Jednotlivci:

1. de Gasperi (It.) 44:06, 2. Heinzle (Rak.) 45:05, 3. Gaiardo (It.) 45:10, 4. Krupička (ČR) 45:17, 5. Selcuk (Tur.) 45:56, 6. Rinaldi (It.) 46:01...12. Horák 46:37, 35. Zoubek 49:15, 48. Brýdl (všichni ČR) 50:18

Družstva:
1. Itálie 10, 2. V. Británie 49, 3. Švýcarsko 51, 4. ČR 51, 5. Slovinsko 53, 6. Francie 63

ŽENY – 7.200 m
1. Pichrtová (ČR) 34:50,
2. Mayrová (Rak.) 36:27, 3. Rotaová-Gelpiová (It.) 36:43, 4. Guillotová (Fr.) 36:56, 5. Zatovská (Pol.) 37:06, 6. Brindleyová (Brit.) 37:37...26. Hájková 40:33, 32. Jančaříková 41:20, 38. Kuncová (všechny ČR) 42:29