Pichrtová se na olympijských hrách neztratila

neděle 22. srpna 2004
Velmi dobré vystoupení předvedla na maratonské trati v olympijském závodě žen česká vytrvalkyně Anna Pichrtová.

Rodačka ze slovenského Trenčína ve svých jednatřiceti letech zažila olympijskou premiéru. Na vrcholné atletické akci dosud absolvovala jediný maraton, před dvěma lety na evropském šampionátu v Mnichově skončila jedenáctá. Srovnatelný výsledek zaznamenala úřadující mistryně Evropy v běhu do vrchu dnes v Aténách. V takticky dobře vedeném závodě se průběžně pohybovala ve čtvrté desítce, v závěru ale vystupňovala tempo a v doběhu na Panathinaiko Stadium ještě předčila Britku Morrisovou. V konečném účtování Pichrtová v konkurenci 82 závodnic obsadila lichotivou 28. příčku v čase 2:40:58, když před ní skončilo jen 14 Evropanek.

Historickou trať z Marathonu do Atén opanovala japonská závodnice Mizuki Nogučiová výkonem 2:26:20, o 12 vteřin zpět si pro stříbro doběhla Keňanka Catherine Nderebaová. Dvě nejlepší vytrvalkyně olympijského závodu si tak prohodily umístění z loňského mistrovství světa v Paříži. Bronzovou medaili si z řecké metropole odveze Američanka Deena Kastorová, která distanci 42,195 km urazila za 2:27:20.

Sen o olympijské medaili se v aténském vedru rozplynul maratonské světové rekordmance Paule Radcliffové, která ve druhé polovině trati nestačila tempu vedoucích závodnic a postupně se propadala z medailových pozic. Definitivní konec svého účinkování na Hrách XXVIII. olympiády učinila sama britská favoritka, když 6 kilometrů před cílem ze závodu odstoupila.

Výsledky maratonu žen na OH 2004:
1. Nogučiová (Jap.) 2:26:20, 2. Nderebaová (Keňa) 2:26:32, 3. Kastorová (USA) 2:27:20...28. Pichrtová (ČR) 2:40:58