Pichrtová šampionkou do vrchu i na dlouhé vzdálenosti

neděle 27. dubna 2008
Česká běžkyně triumfovala ve Velké Británii při 54. ročníku „Běhu přes tři vrcholy“ (Three Peaks race), který byl současně neoficálním MS světové vrchařské asociace WMRA.

Ačkoli předpověď počasí nebyla podle reportéra IAAF  Danny Hughese pro účastníky šampionátu příznivá, závod nakonec v okolí anglické vesničky Horton v yorkshirském údolí proběhl za takřka ideálních podmínek. A byl především soubojem domácích běžců se zámořskou konkurencí, která si chtěla vyzkoušet tuto specificky britskou obdobu běhu do vrchu.

Pichrtová při ME v Cauterets 2007, foto: graf.cz

Mezi ženami excelovala vítězka loňské vrchařské Trophy Anna Pichrtová, která byla v čele od startu a 37.4 km dlouhou trať s převýšením 1608 m zvládla za 3:14:43, čímž o minutu a 34 sekund překonala 12 let starý rekord trati. Svým vítězstvím navíc napodobila Novozélanďana Jonathana Wyatta, který doposud jako jediný dokázal získat tituly na „krátké“ i dlouhé verzi vrchařského šampionátu. Teprve šest minut za ní doběhla na druhém místě specialistka na dlouhé vrchy Angela Mudgeová ze Skotska.

Mnohem vyrovnanější mužský závod pro sebe nakonec rozhodl Skot Jethro Lennox, který měl v cíli náskok 37 vteřin na Angličana Thomase Owense. Nadvládu ostrovních běžců narušil na třetím místě Slovinec Mitja Kosovelj. Dalším závodníkem, jenž by nemělk pas Velké Británie byl až na 18. místě Jon Tvedt.