přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. září 2007, 20:59

Pichrtová neoficiální mistryní světa

Běžkyně do vrchu Anna Pichrtová vyhrála ve švýcarském Ovronnaz World Trophy. Ženský tým byl stříbrný.

Česká vytrvalkyně Anna Pichrtová se dočkala neoficiálního titulu mistryně světa v běhu do vrchu. Na osmikilometrové trati o 41 vteřin porazila rakouskou reprezentantku a obhájkyni Andreou Mayrovou. O triumfu, který ve sbírce dvojnásobné mistryně Evropy dosud chyběl, rozhodla Pichrtová v závěrečném seběhu. Bronz získala Laura Haefeliová a nejvíce tak přispěla k týmovému vítězství závodnic USA. Češky za nimi zaostaly o jediný bod.

Závod mužů na 12 kilometrů vyhrál Ital Marco de Gasperi  před Eritrejci Yohannesem a Teffazghim. Pro zkušeného závodníka je to již pátý "titul" v kariéře. Talové i Eritrejci nasbírali v týmové soutěži po 30 bodech, pro zemi z Apeninského poloostrova rozhodlo lepší umístění posledního z bodujících.

Mezi juniorkami dominovala Australanka Lara Tamsettová, která se též nejvíce zasloužila o úspěch své  reprezentace v zápolení družstev. Rychlonohé Protinožky vyhrály před USA a Tureckem.

Juniorům jasně vládli Eritrejci, kteří obsadili druhou, třetí, čtvrtou a sedmou pozici. Individuální vítězství jim však o pět sekund "vyfoukl" Uganďan Geoffrey Kusuro. 

World mountain running trophy zatím sice není oficiálně uznávaným mistrovstvím světa, mezi běžci do vrchu však tuto prestiž má. Trasa v okolí švýcarského horského městečka Ovronnaz zahrnovala výběhy i seběhy, což našim závodníkům vyhovuje spíše, než když se běží pouze nahoru, jako tomu bylo například na letošním ME ve francouzském Cauterets. Okruhy měřily čtyři kilometry a závodníky na nich čekalo převýšení 310 m. Start a cíl byl na atletickém stadionu, zbytek trasy tvořily především lesní cesty šplhající až k nejvyššímu bodu celé trasy v 1625 m n m, odkud klesaly zpět do údolí.    

Šampionátu se účastnilo 390 závodníků z 35 zemí, což vyrovnalo rekordní počet z roku 2003. Příští rok se bude World trophy pořádat opět ve Švýcarsku v Crans Montaně.
    

Z výsledků:
Muži (12 km): 1. De Gasperi (It.) 51:49, 2. Yohannes -30, 3. Teffazghi (oba Eritrea) -1:13. Týmy: 1. Itálie, 2. Eritrea (oba 30) 
Ženy (8 km): 1. Pichrtová 39:11, 2. Mayrová (Rak.) -41, 3. Haefeliová (USA) -2:08. Týmy: 1. USA 23, 2. ČR 24