Pichrtová neoficiální mistryní světa

sobota 15. září 2007
Běžkyně do vrchu Anna Pichrtová vyhrála ve švýcarském Ovronnaz World Trophy. Ženský tým byl stříbrný.

Česká vytrvalkyně Anna Pichrtová se dočkala neoficiálního titulu mistryně světa v běhu do vrchu. Na osmikilometrové trati o 41 vteřin porazila rakouskou reprezentantku a obhájkyni Andreou Mayrovou. O triumfu, který ve sbírce dvojnásobné mistryně Evropy dosud chyběl, rozhodla Pichrtová v závěrečném seběhu. Bronz získala Laura Haefeliová a nejvíce tak přispěla k týmovému vítězství závodnic USA. Češky za nimi zaostaly o jediný bod.

Závod mužů na 12 kilometrů vyhrál Ital Marco de Gasperi  před Eritrejci Yohannesem a Teffazghim. Pro zkušeného závodníka je to již pátý "titul" v kariéře. Talové i Eritrejci nasbírali v týmové soutěži po 30 bodech, pro zemi z Apeninského poloostrova rozhodlo lepší umístění posledního z bodujících.

Mezi juniorkami dominovala Australanka Lara Tamsettová, která se též nejvíce zasloužila o úspěch své  reprezentace v zápolení družstev. Rychlonohé Protinožky vyhrály před USA a Tureckem.

Juniorům jasně vládli Eritrejci, kteří obsadili druhou, třetí, čtvrtou a sedmou pozici. Individuální vítězství jim však o pět sekund "vyfoukl" Uganďan Geoffrey Kusuro.

World mountain running trophy zatím sice není oficiálně uznávaným mistrovstvím světa, mezi běžci do vrchu však tuto prestiž má. Trasa v okolí švýcarského horského městečka Ovronnaz zahrnovala výběhy i seběhy, což našim závodníkům vyhovuje spíše, než když se běží pouze nahoru, jako tomu bylo například na letošním ME ve francouzském Cauterets. Okruhy měřily čtyři kilometry a závodníky na nich čekalo převýšení 310 m. Start a cíl byl na atletickém stadionu, zbytek trasy tvořily především lesní cesty šplhající až k nejvyššímu bodu celé trasy v 1625 m n m, odkud klesaly zpět do údolí.

Šampionátu se účastnilo 390 závodníků z 35 zemí, což vyrovnalo rekordní počet z roku 2003. Příští rok se bude World trophy pořádat opět ve Švýcarsku v Crans Montaně.

Z výsledků:
Muži (12 km): 1. De Gasperi (It.) 51:49, 2. Yohannes -30, 3. Teffazghi (oba Eritrea) -1:13. Týmy: 1. Itálie, 2. Eritrea (oba 30)
Ženy (8 km): 1. Pichrtová 39:11, 2. Mayrová (Rak.) -41, 3. Haefeliová (USA) -2:08. Týmy: 1. USA 23, 2. ČR 24