přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. února 2005, 18:55

Petr Svoboda pod vedením Dvořáka nasbíral 5 899 bodů

Svoboda pod vedením kouče Dvořáka dokázal na mezistátním utkání ve Francii nasbírat 5 899 bodů a účast na halovém mistrovství Evropy má téměř jistou.

Tento víkend se ve francouzském Clermont Ferrand uskutečnilo mezistátní pětiutkání České republiky, Francie, Španělska, Nizozemí a Velké Británie.

V jednotlivcích se nejlépe vedlo Petru Svobodovi, který ve svém druhém halovém sedmiboji v životě dokázal nasbírat 5 899 bodů, tedy o více než dvěstě bodů více než před čtrnácti dny ve Stromovce (5 656 bodů).

"Upřímně jsem si myslel, že Petr se na mezistátku dostane maximálně o sto bodů nad své sedmibojařské maximum. Takové číslo jsem nečekal a jsem velmi mile překvapen. Dvořka Petrovi velmi pomohl, výborně ho nahecoval a Petr k němu vzhlíží," uvedl vedoucí výpravy a šéftrenér atletického svazu Václav Fišer a dodal v euforické náladě: "Je to pech, my tady pořád vykřikovali, že to bude přes 5 900."

I kouč družstva mužů trojnásobný mistr světa Tomáš Dvořák byl s výkonem svého svěřence spokojen. "Je to skvělý, ale Petr se má stále ještě hodně co učit," uvedl naoko přísně.

"Tomáš mi strašně pomohl, hodně se mi věnoval. Jsem mu moc vděčný, mám dojem, že to ani tak není moje zásluha, jako spíš jeho," uvedl skromně bezprostředně po závodě Svoboda. Souhrnem 5 899 bodů by letos Svoboda na prestižním halovém sedmibojařském mítinku v Tallinnu skončil na třetím místě za Erki Noolem a Andrejem Kraučenkem. Roman Šebrle, který šel sedmiboj v Tallinu v podstatě z plného tréninku,  si z estonské metropole odvezl páté místo za 5 765 bodů.

Závodník pražské Dukly má momentálně téměř jistou účast na halovém mistrovství Evropy. Při odřeknutí Dvořáka se nejméně šest závodníků probojuje do soutěže sedmibojařů na základě výkonnosti v této sezoně. Po skončení dnešního mezistátního utkání ve Francii a estonského sedmibojařského mítinku zaujme Svoboda v aktuálních evropských tabulkách třetí místo za Noolem a Kraučenkem. "Pokud pojedu do Madridu, mým cílem bude ukázat ostatním, že nějaký Svoboda existuje. Chtěl bych se předvést hlavně v prvním dnu," zasnil se svěřenec svého jmenovce Ludvíka Svobody. "A trošku prohnat Šébu," dodává s nadsázkou.

Úvodních 60 metrů zvládl včera za 6.85 sekundy. "V dálce se mu moc nedařilo, dolétl do vzdálenosti 7.34 metru," okomentoval Fišer. V koulařském sektoru předvedl 13.34 metru a ve výšce 2.05. "S výškou jsem byl velmi spokojen. Zkoušel jsem i 2.08, ale vlastní hloupostí jsem nakonec shodil. To je disciplína, která se mi tady asi nejvíc povedla. Zásluhu na tom má ale i Sváťa Ton, který  na mě hodně zapracoval. Bude mi pomáhat i nadále," odkryl příčiny úspěchu ve výškařském sektoru Svoboda. "Naopak se mi nedařilo na překážkách a včera v dálce. Včera mi to v dálce nebrala hlava a dneska ráno jsem byl ztuhlej a nevyspalej," okomentoval své výkony specialista na překážky. O tyči skočil 4.45 metru, o třicetpět centimetrů více než při své sedmibojařské premiéře. Polepšil si i na závěrečném kilometru, který  zaběhl za 2:46.40 minuty. 

V nejbližších dnech bude Svoboda závodit na překážkách, možná dopňkově půjde dálku. "Zatím se chci specializovat na obě disciplíny, jak na překážky, tak na víceboj," prozradil ze svých plánů.



Karolína Farská

Vytisknout

Související články