přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Petr Svoboda dvě setiny od limitu

Překážkář Petr Svoboda si o víkendu vylepšil osobní rekord na 13.64 sekundy. Čeští atleti byli k vidění na čtyřech zahraničních závodech, v Zaragoze padly dva výkony roku.

Největší české zastoupení měl o víkendu rakouský mítink TOP4 v Riedu, kde startovaho hned šest našich atletů. V konkurenci převážně domácích závodníků obsadili naši hned čtyři první místa. Překážkář Petr Svoboda zaběhl čas 13.64 a zvítězil. S ideální podporou větru, ale na mokré trati se dostal jen dvě setiny od limitu pro start na mistrovství světa. "Od páté překážky jsem chytil rytmus a rozjel jsem to," informoval svěřenec Ludvíka Svobody. "Bohužel mi za poslední překážkou padly nohy a šel jsem téměř do kolen, prostě žádný finiš." Když se Svoboda dozvěděl svůj vítězný čas, prý se kvůli tomu vzteky chytil za hlavu: "Kdyby mi vyšla i ta poslední překážka, mohl jsem být o pět setin rychlejší." Přesto se mu po několika nevydařených závodech vrátilo sebevědomí. "To je to hlavní," říká k tomu. "V úterý jedu do Göteborgu, pak mě čeká Anglie a pak dva závody na domácí půdě. Vím, že na limit mám."

Druhým adeptem na mistrovství světa je tyčkař Štěpán Janáček. Ten sice v Riedu s přehledem vyhrál za 545 cm (jeho nejbližší soupeř měl 450 cm), ale na potřebných 570 cm to nestačilo. Štěpán již jako jistý vítěz třikrát zkoušel výšku 5.61 metru, což by bylo jeho letošní maximum, ale neuspěl. Podobně jako Svoboda se bude i Janáček ještě pokoušet o splnění limitu pro MS. Dvojnásobné zastoupení jsme měli v koulařském sektoru. Z vítězství se radoval Petr Stehlík (19.42) před druhým Remigiem Machurou (18.17). Jiří Vojtík zvítězil na dvoustovce časem pod 21 sekundy (20.98) a Veronika Mráčková obsadila na čtvrtce čtvrté místo za 56.87.

Dalšími ze sobotních evropských mítinků s českou účastí byla španělská Zaragoza a belgický Heusden. Na jihu Evropy nastoupily dvě naše oštěpařky, leč ani jedné se nepoštěstilo poslat oštěp za šedesátku. Lepší byla Nikola Brejchová, která obsadila třetí místo za 59.50 m. Jarmila Klimešová skončila čtvrtá za 58.01 m. Světovými výkony se na půlce blýskla Mozambičanka Maria Mutolaová (1:58.21) a na trati 5000 metrů Kenenisa Bekele (12:49.53). V Belgii nastoupily do výškařského sektoru mítinku EAA Barbora Laláková a Romana Dubnova. V soutěži, ve které byla nejúspěšnější domácí Tia Hellebautová, skončila Laláková na čtvrtém místě za 1.89 metru, Romaně Dubnove stačilo 180 cm na osmou příčku.

Včerejší 38. ročník mezinárodních závodů v německém Rhede ozdobil domácí kladivář Markus Esser. Jako jediný z atletů poslal kladivo za osmdesátimetrovou hranici a výkonem 80.57 m si vylepšil své letošní maximum. Letošní maximum si vylepšil rovněž náš Lukáš Melich hodem 74.74 m, za který bral třetí místo. Rovněž třetí místo vybojovala na 100 m překážek Petra Seidlová. Cílem proběhla za 13.48 (+1,2 m/s). Kateřina Líbalová o sedm centimetrů překonala šestimetrovou hranici. 

Kompletní výsledky z mítinků naleznete v sekci VÝSLEDKY.

David Klempíř

Vytisknout